Beyazsu (Çağçağa çayı - Mardin) çayı'nın alg florası
Algal flora of Beyazsu creek (Çağçağa creek - Mardin)
- Tez No: 724772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Beyazsu Çayı'nın (Çağçağa Çayı - Mardin) alg florasını ve su kalitesini tespit etmek amacıyla, 5 Mayıs 2019 –28 Şubat 2020 tarihleri arasında mevsimsel olarak gerçekleştirilmiş ve toplamında 128 alg taksonu tespit edilmiştir. Teşhis edilen alg taksonlarının Bölümlere göre dağılımı; Bacillariophyta 78, Chlorophyta 24, Cyanobacteria 11, Charophyta, 10, Euglenozoa 3, Miozoa 1 ve Ochropyta 1 takson olarak bulunmuştur. Bu çalışmada 1 takson, Türkiye için yeni kayıt olarak bulunmuştur. Su Kalitesi Sınıfına göre, ilk dört istasyonun her mevsimde I sınıf suya sahip olduğu, Nusaybin içinden alınan suyun ise kış ve ilkbahar mevsimlerinde I sınıf; yaz ve sonbahar mevsimlerinde ise II ve III sınıf su kalitesine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out seasonally between May 5, 2019 and February 28, 2020 in order to determine the algal flora and water quality of Beyazsu Stream (Çağçağa Stream - Mardin) and a total of 128 algae taxa were identified. Distribution of identified algae taxa by Divisions; Bacillariophyta 78, Chlorophyta 24, Cyanobacteria 11, Charophyta, 10, Euglenozoa 3, Miozoa 1 and Ochropyta 1 were found as taxa. In this study, 1 taxon was found as a new record for Turkey. According to the Water Quality Class, the first four stations have I class water in all seasons, and the water taken from Nusaybin is I class in winter and spring; It was found that it has II and III class water quality in summer and autumn seasons.