Fransızca öğretiminde sesletim güçlükleri
Les Difficultes de prononciation de l'enseignement du Français
  1. Tez No: 72480
  2. Yazar: GÜLHANIM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Fransızca Öğretiminde Sesletim Güçlükleri”nelerdir ve nasıl giderilir konusu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde araştırmanın temel kavramları ve konulan üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde yabancı dil öğretiminde dört temel becerinin geliştirilmesi, dinleme-konuşma-sesletim-vurgu-tonlama ve yazma öğretimi üzerin de durulmuştur. Üçüncü bölümde sesbilim ve sesbilgisi terimleri tartışılmış, yazılı ve sözlü dil ayrımı üzerinde durulmuş ve ulama, ses düşmesi, hece bölmesi, diftong konularına değinilmiştir. Dördüncü bölümde ses ve sesletim işaretleri, eğitsel oyunlar ve et kinlikler, atasözleri, tekerlemeler ve alıştırma örnekleri üzerinde durulmuş tur. Beşinci bölümde Fransızcanın dilimize etkisi ve Fransızcadan dilimize giren sözcüklerin uğradıkları ses değişiklikleri ile öğrencilerin sesletmekte en çok güçlük çektikleri seslere yer verilmiştir. Altıncı bölümde anket sonuçları ve okuma parçası değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde ise araştırmada elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. \m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research,“The difficulties of pronounciation in French Language Teaching”and how the difficulties can be eliminated have been discussed. In the first chapter, the research's basic concepts and related subjects have been mentioned. In the second chapter, improvement of four basic skills in foreign language teaching, and teaching listening-speaking-pronounciation-stress- intonation and writing have been discussed. In the third chapter, the terms of phonotics and phonology have been discussed, the difference between written and oral language emphasized and furthermore liasion, loss of phoneme, syllable division, and diphtongs are mentioned. In the fourth chapter, the signs of phone and pronounciation, language teaching ariented games and activities, proverbs, tongue twisters and some sample exercices are given. In the fifth chapter, the effect of French language on Turkish language, and phoneme differences in the French originated words transferred into our language together with the most difficult phones that students find difficult to pronounce are mentioned. In the sixth chapter, the results of the questionaire and a reading passage have been evaluated. In the last chapter, the results obtained from the research and proposals are given. m