Doğum indüksiyon uygulamasının doğum sonrası özgül anksiyete üzerine etkisi
The effect of labor induction on postpartum specific anxiety scale
- Tez No: 724816
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜNDÜZ ÖZLEM ALTINKAYA, PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu araştırma doğum indüksiyon uygulamasının doğum sonrası özgül anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik ve olgu-kontrol tipte tasarlanmıştır. Doğumda indüksiyon uygulanan anneler olgu grubunu, uygulanmayan anneler ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma Kasım 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi doğum servislerinde yatan 120 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ilişkin veriler 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Doğum Sonrası Özgül Anksiyete Ölçeği' aracılığı ile katılımcılarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. İstatistiksel analizde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare testi, bağımsız örneklem t testi ve Bonferroni testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların indüksiyon uygulamasına göre postpartum spesifik anksiyete ölçeği puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was conducted to determine the effect of labor induction on postpartum specific anxiety level. Material and Method: This study was designed as analytical and case-control type. Mothers who underwent labor induction constituted the case group, and mothers without induction were eligible for the control group. The research was carried out between November 2020 and June 2021. It was carried out with 120 mothers who were hospitalized in Ankara City Hospital Gynecology Department. Data were collected through face-to-face interviews with the participants through the 'Personal Information Form' and the 'Postpartum Specific Anxiety Scale'. Frequency, percentage, mean, standard deviation, chi-square test, independent sample t test and Bonferroni test were used in statistical analysis. Results: There was no statistically significant difference in the participants' points of Postpartum Specific Anxiety Scale in the postpartum period in relation with undergoing labor induction (p>0.05).