Kümeleme analizi: Türkiye illerinin sektörel bazda kümelenmesi
Clustering analysis: Clustering of Türkiye's provinces on sectoral basis
- Tez No: 724817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÜRİYE KORKMAZ DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye illerinin sektörel istihdam verileri üzerinde üç yıldız analiz kriterleri olan büyüklük, başatlık ve uzmanlaşma verilerine ayrı ayrı kümeleme analizi uygulanarak illerin sektörel bazda kümelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümü kümeleme ve üç yıldız analizine ait teorik bilgilere üçüncü bölüm uygulama kısmına ayrılmıştır. Uygulama bölümünde ilk olarak tüm iller için sektörel istihdam verilerinin büyüklük, başatlık ve uzmanlaşma oranları hesaplanmış akabinde hesaplanan verilere kümeleme analizi uygulanarak iller sektör bazında kümelenmiştir. Sektörlere dayalı kümelenmenin hangi illerde yoğunlaştığını göstermesi açısından kümeleme analizinin uygun bir yöntem olduğu görülmüştür. Sonuç bölümünde Türkiye'deki illerin benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Türkiye genelinde birçok ilde birden fazla sektörde kümelenme oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to cluster the provinces on a sectoral basis by applying separate clustering analysis to the three-star analysis criteria of size, dominance and specialization on the sectoral employment data of the provinces of Türkiye. The first and second parts of the study are devoted to the theoretical information about clustering and three-star analysis, and the third part is the application part. In the application section, firstly, the size, dominance and specialization rates of sectoral employment data for all provinces were calculated, and then the provinces were clustered on the basis of sector by applying a clustering analysis to the calculated data. Cluster analysis has been found to be an appropriate method in terms of showing in which provinces clustering based on sectors is concentrated. In the conclusion part, the similarities and differences of the provinces in Türkiye are presented. In many provinces in Türkiye, clustering has emerged in more than one sector.