An analysis of the position of digital curators in the UNESCO's nomination process of memory of the world: Case study of Turkey
Unesco dünya belleği adaylık sürecinde dijital küratörlerin rolü: Türkiye örneği̇
  1. Tez No: 724841
  2. Yazar: CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aberystwyth University / Prifysgol Aberystwyth
  10. Enstitü: Prifysgol Aberystwyth
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma UNESCO Dünya Belleği Programı adaylık sürecinde dijital küratörlerin rolünü analiz etmeyi amaçlamıştır. Dijital küratörlerin rolü ve önemi ile belgesel mirasın adaylık sürecindeki kriterlerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın dört amacı vardır: Türkiye'deki dijital küratörlük rollerinin dağılımını belirlemek, Türkiye'de dijital küratörlük sürecini denetleyen kuruluşları incelemek, UNESCO Dünya Belleği programı adaylık süreci içinde küratörleri değerlendirmek, küratöryel rollerinin doğasını ve küratörlük alanındaki uzmanların uzmanlık düzeylerini ve önemini irdelemek. Çalışmada birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmış, nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Nicel veriler için anketler kullanılıp nitel veriler için doküman analiz tekniği uygulanmıştır. Çalışmada nicel yöntemlerden veri elde edilemesi bu alanda uzman bulunmamasına bağlanmıştır. Nitel yöntemler de bu alanda eğitim ve uzman eksikliği olduğunu göstermiştir. Ayrıca Birleşik Krallık ve Türkiye Milli Komisyonu'nun küratörlükte kilit rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to analyse the position of digital curators in UNESCO's nomination process in the Memory of the World Program. In particular, the study aimed to identify the role and significance of digital curators and the criteria for the nomination process of documentary materials. The study had four objectives, namely, to identify the distribution of digital curatorial roles in the case study country –Turkey, to identify agencies in Turkey that oversee the digital curation process, to evaluate the nomination process of curators in the UNESCO Memory of the World project, to examine the nature of their curatorial roles, and to examine the expertise levels and the importance of experts in the field of curation. The study deployed primary and secondary sources. While the review of the literature provided the secondary data, a qualitative method facilitated the collection of primary data. In particular, an in-depth interview including an experienced digital curator was employed. From the findings, it is clear that Turkey is doing well in her effort to promote Digital Curation. However, the findings revealed that there was a deficiency of training and experts in this field. The study recommended an increase of training programs in digital curation. Regarding future studies, it is important to include more digital curators to improve the reliability and validity of the findings