Digital capitalism and the surveillance culture: An analysis of the self-formation in the social media via Youtube
Dijital kapitalizm ve gözetim kültürü: Sosyal medyada benlik oluşumunun Youtube üzerinden incelenmesi
- Tez No: 675065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gününümüzde postmodern tüketici toplumuyla savunma ve korunma için yapılan geleneksel gözetimin yanı sıra yerini bireysel merak ve ilgiler almıştır. Bu merak ve ilgi, her konuda olabileceği gibi sosyal medya ile başkalarının hayatlarını izlemeye dönüşmüştür. Sosyal medya aracılığı ile gözetim motivasyonun değişmesi“dikizleme kültürü”kavramını beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, dikizleme kültürü, kapitalizm ve denetim pratikleriyle ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir. Kapitalizmin dijitalleşmesi, sosyal medyada maddi olmayan kullanıcı emeğini beraberinde getirmiştir. Kapitalist emek sürecinde ortaya çıkan yabancılaşma YouTube gibi sosyal medya platformlarında dijital kapitalizmin bir veçhesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde de izleyici ve kullanıcı emeğinin maddi bir karşılığının olmadığı ve bireylerin içerik üreticileri (YouTuberlar) ile bağ kurmalarının yanında bir benlik inşa edip bu benliği performe edebildikleri bir platform olan YouTube'a odaklanılmıştır. YouTube kullanımı bağlamında yabancılaşma, benlik inşası ve benlik sunumu süreçlerini, derinlemesine analiz etmek için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanıcıların YouTube kullanım motivasyonları, tüketim toplumuna ne kadar ve nasıl dahil oldukları, gözetim ve dikizleme kültürü süreci içinde kendilerini nasıl konumlandırdıkları ile benlik inşalarında ve sunumlarında bir yabancılaşma yaşayıp yaşamadıkları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the postmodern consumer society, the traditional surveillance for defense and protection has been replaced by individual curiosity and interests. This curiosity and interest have turned into watching the lives of others through social media, as it can be in any subject. The change in surveillance motivation via social media has brought the concept of“peep culture”with it. In this context, peep culture has been analyzed with a focus on its relation to capitalism and controlling practices. The digitalization of capitalism has brought along immaterial user labor in social media. Alienation emerging in the capitalist labor process appears as an aspect of digital capitalism in social media platforms such as YouTube. In this thesis, the focus is on YouTube, which is a platform where the audience and user labor does not have a material correspondence and individuals can build a self and perform this self in addition to connecting with content producers (YouTubers). In-depth interview method, which is one of the qualitative research methods, was used to analyze in detail the processes of alienation, self-building and self-presentation in the context of YouTube use. In the study, the motivations of users to use YouTube, how and how they are included in the consumer society, how they position themselves in the process of surveillance and peep culture, and whether they experience an alienation in their self-constructions and presentations were analyzed.