Cultural diversity in Danish arts policy: The case of danish arts foundation
Danimarka sanat politikasında kültürel çeşitlilik: Danimarka sanat kurumu örneği
  1. Tez No: 724856
  2. Yazar: ALİYE ESRA SALEBCİ
  3. Danışmanlar: PROF. ALTAN ASU ROBİNS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kültür politikaları çok katmanlı ve geniş bir konu, bu tezde benim odaklanmak istediğim başlıca alanlar ise kültür politikaları kapsamında olan sanat politikası ve sanat fonlaması. Üstünde durduğum bir diğer önemli ve kültür politikasıyla ilgili konulardan biri ise kültürel çeşitlilik. Bu tezin temel araştırma alanı sanat politikası ve kültürel çeşitlilik arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bu noktadan yola çıkarak ele almak istediğim yer Danimarka ve sanat politikalarından sorumlu olan Danimarka Sanat Kurumudur. Bu kurumda özellikle müzik ve performans sanatlarının kültürel çeşitlilik üzerindeki etkisini inceledim. Özellikle Danimarka UNESCO'nun Kültürel İfadelerin Korunması ve Geliştirilmesi konvansiyonunu imzaladıktan sonra nasıl bir süreç geliştiğine odaklandım. Bu genel çerçeve doğrultusunda ilk önce Danimarka kültür politikalarının nasıl bir sistemle çalıştığını açıkladım. Daha sonra UNESCO konvansiyonuna bir giriş yaparak yıllar içerisinde Danimarka'nın kültürel çeşitliliğe olan yaklaşımını anlattım. Danimarka Sanat Kurumu'nun stratejileri ve kültürel çeşitliliği teşvik eden bir takım önemli aktörlerden bahsettim. Bütün bunlara ek olarak Danimarka Sanat Kurumu'ndaki müzik ve performans sanatları komitelerinin başkanlarıyla yaptığım röportajları analiz edip onlardan edindiğim veriler doğrultusunda gözlemlerimi ve çıkarımlarımı yazdım.
Özet (Çeviri)
Cultural Policy is a huge topic which has many layers. Arts policy and arts funding is one of the main areas that I want to focus on within this thesis. Cultural diversity is also another essential topic which has a direct contact with many areas within the cultural policy. Therefore, my main research area is the relation between arts policy and cultural diversity. Based on these, the country I want to focus on when analysing this topic is Denmark. Danish Arts Foundation is the main actor who is responsible in this area. In this thesis, I am looking into how music and performing art committees at Danish Arts Foundation is working through cultural diversity; especially after Denmark ratified the UNESCO Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions. Within this framework, first I explained the system of cultural policy in Denmark. Afterwards, I introduced the UNESCO Convention and wrote about Denmark's political approach to cultural diversity throughout the time. Then I wrote about some specific actors, which have promoted diversity and the strategies of Danish Arts Foundation. In addition to that, I analysed the interviews with the chairperson of the music and performing art committees at Danish Arts Foundation to have a deeper insight about the current situation. Finally, I wrote my observations and conclusions based on all the data I managed to access.