Photochemical synthesis of nanocomposite thin films containing Ru metallic, Pt metallic and Ru/Pt bimetallic nanoparticles 2-thioxanthone thioacetic acid and their role in photocatalytic degradation of methylene blue
2-tiyokzanton tiyoasetik asit ile Ru metalik, Pt metalik ve Ru/Pt bimetalik nanoparçacıklarını içeren ince nanokompozit filmlerin fotokimyasal sentezi ve metilen mavisinin fotokatalitik degradasyonundaki rolü
- Tez No: 724857
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; tek bileşenli 2.tip fotobaşlatıcı 2-Tiyokzanton-Tiyoasetik Asit (TX-S-CH2-COOH); Ru metalik, Pt metalik ve Ru/Pt bimetalik nanoparçacıklarının hem çözücüde hem PEGMEA/PEGDA polimer çözeltisindeki fotokimyasal olarak hazırlanması için kullanılmıştır. Elde edilen nanoparçacıkların karakterizasyonu UV-Vis spektrofotometri, DLS ve SEM teknikleri ile gerçekleştirilmiştir.DLS ölçümleri Ru, Pt ve Ru/Pt nanoparçacıklarının küçük boyutlarını doğrulamıştır. Nanokaplamaların SEM görüntüleri ise ilginç şekiller sunmuştur. Ek olarak, hazırlanan nanoparçacıkların metilen mavisinin fotokatalitik degradasyonundaki rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one-component Type II photoinitiator 2-Thioxanthone-Thioacetic Acid (TX-S-CH2- COOH) was employed for the photochemical preparation of Ru metallic, Pt metallic and Ru/Pt bimetallic nanoparticles either in solvent or in PEGMEA/PEGDA polymer matrix. The characterization of the obtained nanoparticles was performed by UV-Vis spectrophotometry, DLS and SEM techniques. The prepared nanoparticles DLS measurements were confirmed the small sizes of either Ru, Pt or Ru/Pt nanoparticles. SEM images of nanocoatings were presented very interesting pattern. In addition, the prepared nanoparticles' role in photocatalytic degradation of methylene blue was investigated.