Asylum in the digital age: data privacy of Syrians under temporary protection
Dijital çağda sığınma: Geçici koruma altındaki Suriyelilerin verilerinin gizliliği
  1. Tez No: 724858
  2. Yazar: BERİL ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gizliliğin sığınmacılarla ilişkilendirilmesi zor bir görevdir. İnsanlar kendi kişisel verilerine dair bir endişe duymazken, daha hayati sorunları olduğunu düşündükleri sığınmacıların kişisel verilerinin gizliliği fikrine şüpheyle yaklaşırlar. Sığınmacıların kişisel verilerinin önemi, bu bilgilerin hassaslığından kaynaklanır. Sığınmacıların yiyecek, barınak ve koruma karşılığında her türlü bilgiyi paylaşmaları beklenmektedir. Ancak toplanan bu bilgiler, sığınmacıların daha fazla zulme uğramamaları için hukuka uygun bir şekilde gizli tutulmalıdır. Bu çalışma, gizliliği, devletlerin koruma yükümlülüğünün bir unsuru olarak ele alır ve konuyu Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların gizlilik hakkı üzerinden inceler. Hukuki dökümanların üzerinden geçerek genel ilkeler ve normlar belirlenmiştir. Bu çalışma son dönemde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Koruması Kanunu'nun üzerinde durarak Türkiye'nin sığınma sürecinde gizlilik standartlarına uyumunu sorgular. Suriyeli sığınmacıların gizliliğine dair endişeler ve ihlaller ise sığınmacıların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden temsilcilerle yapılan röportajlarla ve Türkiye medyasındaki örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Associating privacy with asylum seekers is a difficult task. Since people are not concerned about their own personal data, they suspect why an asylum seeker should be concerned while she has other vital issues. The significance of an asylum seeker's personal data arises from its vulnerability. Asylum seekers are expected to give any information in exchange of food, shelter and protection. However, the collected information should be kept private and in accordance with the Law to protect the asylum seekers from further persecution. This study aims to conceive privacy as an element of protection responsibility of states by focusing on the privacy right with an emphasis on Syrian asylum seekers in Turkey. Drawing upon the legal documents; general principles and norms of the right to privacy were determined. This research elaborates on the recently adopted Law on Protection of Personal Data and questions Turkey's compliance with the privacy standards in the asylum procedure. The privacy concerns and violations of Syrian asylum seekers were clarified through interviews with asylum seekers as well as interviews with representatives of non-governmental organisations and Directorate General Migration Management; and through explaining examples from the Turkish media.