Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere ev içi yaşam becerilerinin öğretiminde fotoğraf ipucunun ve video ipucunun karşılaştırılması
Comparison of photo prompting and video prompting in teaching domestic life skills to individuals with autism spectrum disorders
  1. Tez No: 724870
  2. Yazar: ESRA YAVUZASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylere ev içi yaşam becerilerinin öğretilmesinde fotoğraf ipucunun ve video ipucunun etkililik ve verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarından ve öğretmenlerinden ev içi yaşam becerilerine, fotoğraf ipucu ve video ipucuna yönelik görüş alınmıştır. Katılımcılar 12-14 yaşlarında OSB olan dört erkek bireydir. Araştırmada uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Çalışmanın iç geçerliliğini tehdit eden unsurları ortadan kaldırmak için üçüncü bir beceri kontrol beceri olarak belirlenmiş ve edinim evresi bitene kadar tüm katılımcılardan bu beceriye ilişkin başlama düzeyi verisi alınmıştır. Katılımcılar edinim evresini tamamladığından etkili ve verimli olarak seçilen yöntem ile kontrol becerinin öğretimi gerçekleştirilmiştir. Etkililik bulgularına bakıldığında OSB olan bireylere ev içi yaşam becerilerinin kazandırılmasında tüm bireylerde fotoğraf ipucunun ve video ipucunun her ikisinin de etkili olduğu görülmüştür. Verimlilik bulgularına bakıldığında, katılımcılar için video ipucunun daha verimli olduğu görülmüştür. İzleme ve genelleme bulgularında da katılımcıların becerileri koruduğu ve her iki öğretim yöntemiyle de genelleyebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effectiveness and efficiency of video prompting and photo prompting in teaching home life skills to people with OSB were compared in this study. The study's participants and teachers were polled on their thoughts on domestic life skills, photo tips and video suggestions. The participants are four male individuals with OSB aged 12 to 14 years. An adaptive alternating applications model was used in the research. A third skill control was chosen as a skill and start level data on this skill was acquired from all participants until the acquisition phase was completed in order to exclude the aspects that threatened the study's internal validity. The control skill was taught using the approach determined as effective and efficient after the participants finished the acquisition phase. When the efficacy findings were evaluated, it was discovered that photo prompting and video prompting were equally successful in conveying home life skills to people with OSB in all persons. The video tip was found to be more efficient for the participants when the efficiency findings were analyzed. Individuals maintain the acquisition stage of the skill after completion and may generalize it using both teaching techniques, according to the monitoring and generalization findings.