Organik malzeme kullanımı ile özgün seramik formlar
Original ceramic forms with the use of organic materials
  1. Tez No: 724886
  2. Yazar: ARZU KANTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda, organik malzemenin seramik sanatında kullanılması ve kullanılma yöntemleri üzerinde durulmuştur. Organik malzemenin sanatta kullanılmasının tarihsel gelişimi ele alınmış, bu süreç içinde seramik sanatındaki kullanılma nedenleri ve uygulama aşamaları araştırılmıştır. Seramikte kullanılan organik malzeme çeşitleri ve bunları kullanan sanatçılardan bahsedilip bu sanatçıların özgün olan tekniklerinden örnekler verilmiştir. Bir organik malzeme olan paperclay tekniği araştırılmış, bu yöntemi kullanan sanatçıların çalışmaları ve teknikleri incelenmiştir. Paperclay tekniğinin nasıl kullanıldığı ve kullanım aşamaları görsellerle açıklanmış ve örnek çalışmalara yer verilmiştir. Diğer bir organik malzeme olan sargı bezi ve keten lifinden yapılan seramik çalışmalar görseller ile desteklenmiştir. Teknik bilgiler için literatür taraması yapılmış, basılı ve yazılı birçok kaynaktan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the use of organic material in ceramic art and the methods of its use are emphasized. The historical development of the use of organic material in art is discussed, and the reasons for its use in ceramic art and its application stages are investigated in this process. The types of organic materials used in ceramics and the artists who use them are mentioned and examples of the original techniques of these artists are given. The paperclay technique, which is an organic material, has been researched, and the works and techniques of the artists using this method have been examined. How the Paperclay technique is used and the stages of use are explained with visuals and sample studies are included. Ceramic works made of another organic material, gauze and linen fiber, are supported by visuals. A literature review was made for technical information, and many printed and written sources were used.