Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi (Pisum sativum L.) ve yulafta (Avena sativa L.) farklı karışımların silaj kalitesinin belirlenmesi
Determination of silage quality of different mixture of feed pea (Pisum sativum l.) and oat (Avena sativa L.) in Şanlıurfa province
- Tez No: 724895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi ve yulafta farklı karışımların silaj kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, 2020 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Yerleşkesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında kış yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; silaj pH değeri, silaj km oranı, ADF, NDF, ham protein yüzdesi (%), ham kül oranı(%) silaj kokusu ( 0-20), silajın strüktürü (0-20 puan) , silajın rengi (0-20 puan), Flieg puanı (0-100 puan) gibi özellikler yoğunmiştir. Materyal olarak Kosmaj yem bezelyesi çeşidi ve Küçükyayla yulaf çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, silaj pH değeri 4.57 ile 5.52 arasında değişim göstermiştir. En düşük silaj pH değeri 75:25 yulaf + yem bezelyesi karışımından 4.57 ve en yüksek saf yem bezelyesinden 5.52 olarak saptanmıştır. Silaj kuru madde oranı 27.38 ile 31.49 arasında değişim göstermiştir. En düşük silaj kuru madde oranı saf yem bezelyesinden 27.38 ve en yüksek saf yulaftan 31.49 olarak ölçülmüştür. ADF oranının 24.31 ile 34.78 arasında değişim gösterdiği görülmüştür. En düşük ADF oranı 25:75 yulaf + yem bezelyesi karışımından 24.31 ve en yüksek saf yulafta 34.78 olarak gözlenmiştir. 5 farklı orandaki karışımın ortalama ADF oranı ise 27.64 olmuştur. NDF oranının 46.17 ile 52.71 arasında değişim gösterdiği görülmüştür. En düşük NDF oranı 25:75 yulaf + yem bezelyesinden 46.17 ve en yüksek saf yulafta 52.71 olarak saptanmıştır. 5 farklı orandaki karışımın ortalama NDF oranı ise 49.92 olmuştur. NDF oranının en düşük olduğu 25:75 yulaf + yem bezelyesi sindirilebilirlik bakımından diğer karışımlara göre daha elverişli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out to determine the silage quality of different mixtures in feed peas and oats in Şanlıurfa province, was carried out in the winter growing season in the Agricultural Research and Application Area of Harran University Faculty of Agriculture Eyyübiye Campus in 2020. The experiment was set up with 4 replications according to the randomized blocks trial plan. In the study; silage pH value, silage dry matter content, ADF, NDF, crude protein content (%), raw ash content (%) silage odor (0-20), silage structure (0-20 points), silage color (0-20 points) ), Flieg score (0-100 points) were examined. Kosmaj fodder pea variety and Küçükyayla oat variety were used as material. As a result of the research, the pH value of silage varied between 4.57 and 5.52. The lowest silage pH value was determined as 4.57 from 75:25 oat + fodder pea mixture and 5.52 from pure fodder peas. The silage dry matter ratio varied between 27.38 and 31.49. The lowest silage dry matter ratio was 27.38 from pure forage peas and the highest was 31.49 from pure oats. It was observed that the ADF ratio varied between 24.31 and 34.78. The lowest ADF ratio was observed as 24.31 in 25:75 oat + feed pea mixture and the highest as 34.78 in pure oats. The average ADF ratio of the mixture in 5 different ratios was 27.64. It was observed that the NDF ratio varied between 46.17 and 52.71. The lowest NDF ratio was found to be 46.17 from 25:75 oats + feed peas and the highest was 52.71 in pure oats. The average NDF ratio of the mixture of 5 different ratios was 49.92. It has been observed that 25:75 oat + fodder peas with the lowest NDF ratio are more suitable than other mixtures in terms of digestibility.