Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi (Pisum sativum L.) vetritikale (Triticosecale)'de farklı karışımların silaj kalitesinin belirlenmesi
Determination of silage quality of different mixture of feedpea (Pisum sativum L.) and tritiale (Triticosecale) l. in Sanliurfa province
- Tez No: 847003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa ilinde yem bezelyesi ve tritikalede farklı karışımların silaj kalitesinin saptanması amacıyla yapılan bu çalışma, 2023 yılında, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanı kış yetiştirme döneminde kurulmuş veyürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuş, bitki materyali olarak Ümran Hanım tritikale çeşidi ve Gap Pembesi yemlik bezelyesi çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada, saf tritikal ve saf yem bezelyesi ile tritikale+yem bezelyesi'nin %75:25-50:50-25:75 oranlarında karışımlar oluşturulmuştur. Araştırmada; silajın strüktürü (0-20 puan), ham kül oranı (%), silajda kuru madde oranı, ADF, NDF, ham protein oranı (%), silaj pH değeri, silajın rengi (0-20 puan), silaj kokusu ( 0-20) ve DLG puanı gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma neticesinde; ham kül oranı, %6.33 -7.45, silaj kuru madde oranı %20.50-24.50, silajın pH değeri, 3.96+4.07, ham protein oranı %8.27-16.54, ADF oranı, %27.60-41.30 ve NDF oranını, %49.49-56.78 arasında farklılık göstermiştir.Tritikale ve yemlik bezelye karışımlarının silolanmasında %25 yem bezelyesi+%75 tritikale karışımının silaj kalitesi açısından ideal karışım olarak teklif edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study conducted in Şanlıurfa province aimed to determine the silage quality of different mixtures of forage peas and triticale. The research took place during the winter cultivation season in 2023 at Harran University Faculty of Agriculture, Osmanbey Campus, Agricultural Research and Application Area. The experimental design was arranged with 4 replications according to a randomized block design. Umran Hanım triticale variety and Gap Pembesi forage pea variety were used as plant materials.In the study, pure triticale and pure forage peas, as well as mixtures of triticale and forage peas in proportions of 75:25, 50:50, and 25:75, were created. Various characteristics of silage were examined, including silage structure (0-20 points), crude ash content (%), silage dry matter content, ADF, NDF, crude protein content (%), silage pH value, silage color (0-20 points), silage odor (0-20), and DLG score. As a result of the research, there were variations in crude ash content (6.33-7.45%), silage dry matter content (20.50- 24.50%), silage pH value (3.96-4.07), crude protein content (8.27-16.54%), ADF content (27.60- 41.30%), and NDF content (49.49-56.78%). The mixture of 25% forage peas and 75% triticale in silage can be suggested as an ideal combination in terms of silage quality when triticale and forage peas are ensiled together.