Heckscher Ohlin teoreminin iktisadi analiz tarihindeki kuramsal temelleri
Theoretical roots of the Heckscher-Ohlin theorem
- Tez No: 72494
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SEZAİ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özet Tez, Heckscher-Ohlin teoreminin kuramsal temellerim sergilemeyi amaçlamaktadır. Bu teorem cari uluslararası iktisat teorisinin köşe taşlarından biridir ve ülkelerin, nispi olarak bol donatıldıkları faktörü üretiminde yoğun olarak kullanan mallan ihraç etme eğilimi sergilediklerini öne sürer. Bu çalışmada, hem“ülkelerin nispi faktör donanımları arasındaki farklılıkların dış ticarete yol açtığı”na dair fikrin nasıl geliştiğini, hem de fiyat teorisini uluslararası ticaret analizinin bir parçası haline getirme fikrinin nasıl geliştiğini incelemektedir. Bu amaçla, ilk üç bölümde, Heckscher-Ohlin teoreminin temel unsurları olarak belirlenen“karşılaştırmalı maliyetler”,“ticaret hadlerinin belirlenmesi”,“faktör nispetleri”ve“faktör bollukları”konularındaki gelişmeler Heckscher ve Ohlin'in orijinal çalışmalarıyla birlikte sergilenmiştir. Dördüncü bölümde ise standart Heckscher-Ohlin modeli ve bu model ile Heckscher ve Ohlin'in orijinal çalışmaları arasındaki farklar ele alınmıştır. Sonuç olarak, Heckscher-Ohlin teoreminin, Heckscher ve Ohlin'in farkında olduklarından daha zengin bir iktisatçılık zeminine dayandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis aims to exhibit the theoretical roots of the so-called Heckscher-Ohlin theorem. This theorem is one of the corner stones of the recent international economic theory and it asserts that countries tend to export the commodity which relatively requires more of their relatively abundant factor of production. This study examines both the development of the idea which asserts that“international differences in countries' factor endowments is a reason for international trade”and the idea of using the neo-classical price theory to analyse international trade. Thus, in first three chapters, the development of the issues of“comparative advantages”,“determination of the terms of trade”,“factor proportions”and“factor abundance”, and the original works of Heckscher and Ohlin are examined. In the fourth chapter, the standart Heckscher-Ohlin teorem and its differences from the original works of Heckscher and Ohlin are exposed. As a result it is asserted that the Heckscher- Ohlin theorem is possessed of a far longer and richer intellectual heritage than Heckscher and Ohlin imply.