Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde iskonto oranının belirlenmesi
Determination of discount rate used in evaluating investment projects
  1. Tez No: 72493
  2. Yazar: MUSTAFA KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
126 ÖZET Ekonomik gelişmenin ve büyümenin temelini oluşturan yatırımlar, yatırım projeleri ile şekillenir ve somut hale getirilir. Bundan dolayı yatırım projelerinin değerlendirilmesi, mikro düzeyde işletmeler açısından, makro düzeyde de ülke ekonomisi açısından önem taşır. Yatırım projeleri finansal açıdan değerlendirilirken, yatırımın ekonomik ömrü boyunca sağlayacağı nakit akımlarının bugüne indirgenmesinde bir iskonto oranına gereksinim duyulur. Belirlenecek iskonto oranının değeri, yatırımın net bugünkü değerini ve yatırım hakkında verilecek kararı etkileyecektir. Dolayısıyla iskonto oranı, içerisinde bulunan şartlar dikkate alınarak uygun bir şekilde belirlenmelidir. Yatırım projelerinin değerlendirilmesnde kullanılan iskonto oranı üç unsurun bileşiminden oluşur. Bunlar paranın risk içermeyen zaman değeri, projenin riskine bağlı bir risk pirimi ve enflasyon pirimidir. Projenin finansmanında kullanılan kaynakların maliyeti, iskonto oranı olarak kullanılabilir. Bu durumda marjinal sermaye maliyeti, yatırım projesinin iç verimlilik oranından yüksek ise, proje kabul edilecektir. Yatırım projesinin riskliliği doğrultusunda, yatırımdan beklenen nakit akımları düzeltilmeli veya127 kullanılan Iskonto oranına, uygun bir risk pirimi eklenmelidir. Enflasyon faktörü yatırım projelerinin değerlendirilmesinde iki şekilde dikkate alınır. Birinci yaklaşımda enflasyona göre düzeltilmiş nakit akımları, enflasyon oranını içeren nominal iskonto oranı ile bugüne indirgenir. İkinci yaklaşımda ise enflasyona göre düzeltilmiş nakit akımları, enflasyon oranı ile deflate edilerek reel hale getirilir ve enflasyon oranını içermeyen reel iskonto oranı ile bugüne indirgenir. Yatırım projeleri değerlendirilirken, kullanılan reel ve nominal iskonto oranlarının farklılaştırılarak duyarlılık analizi yapılması, karar verme noktasında proje analistine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY Investments being the mainstay of economic development and growth take shape and are concretized by means of investment projects. Therefore, evaluation of investment projects is important for businesses on micro level and for country economy on macro level. A discount rate is required to calculate the present value of cash flows in financial analysis of investment projects. The value of discount rate affects the net present value of investment and the decision about the investment. Therefore, the discount rate should be determined appropriately under the existent conditions. A discount rate used in evaluating investment projects may be viewed as composed of three parts. These are risk- free time value of money, a risk premium related to project risk and a premium for expected inflation. The cost of sources provided in financing project can be used as a discount rate. On this point if the marginal cost of capital is greater than the internal rate of return of the investment project, the project will be accepted. Depending upon the project risk, expected cash flows should be specified or discount rate should be raised with an appropriate risk premium. The efects of inflation in evaluating of investment projects can be considered in two ways. In first approach expected cash flows are adjusted129 with expected inflation rate and a nominal discount rate which includes inflation rate is used. In second approach adjusted cash flows are deflated with inflation rate and a real discount rate is used. On the decision point doing a sensitivity analysis with the nominal and real discount rates which are differentiated helps project analyst.