Fıntech kredi piyasalarının finansal açıdan analizi ve değerlendirilmesi
Financial analysis and evaluation of fintech credit markets
- Tez No: 724969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte finans kurumlarının birbirleriyle olan rekabeti doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Son yıllara dek kredi finansmanında geleneksel bankacılık sistemi başrol oynarken artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni yöntemler de ortaya çıkmıştır. Öncelikle kredilendirmek için karar verme mekanizmasını kolaylaştırmak ve verimli hale getirmek için kullanılan yöntemler geliştirilirken, zamanla yeni bir kredi piyasası doğmuştur. FinTech (Finansal Teknoloji) olarak adlandırılan bu yeni fenomen, son zamanlarda geleneksel bankacılık sisteminin en büyük rakibi haline gelmeye başlamıştır. Kredi piyasalarına yeni bir soluk getiren FinTech platformları, geleneksel bankacılığın göz ardı ettiği alanlara da yönelmektedir. Zaman içerisinde kullanıcıların hayatına katılan yeniliklerle birlikte; kredi süreçlerinin verimli, daha az maliyetli, kolay, kişilere ve şirketlere özel hale gelmesi, piyasanın değişmesine neden olmaktadır. Kitlesel fonlama, yatırımcılar ile fikir sahiplerini platformlar aracılığı ile bir araya getiren bir diğer sermaye edinme yöntemidir. Bu çalışmada, kitlesel fonlama, geleneksel kredi piyasası, FinTech kredi piyasaları, FinTech kredi piyasalarının geleneksel kredi piyasalarına etkisi ve bu yeni gelişmeler bağlamında Türkiye için öneriler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the competition of financial institutions with each other increases in direct proportion. While the traditional banking system played the leading role in loan financing until recent years, new methods have emerged with the development of technology. First of all, while the methods used to facilitate and make the decision-making mechanism for lending were developed, a new credit market has emerged over time. This market, called FinTech, has recently managed to become the biggest competitor of the traditional banking system. FinTech (Financial Technology) credit markets, which breathe new life into credit markets, have become the biggest rival of traditional banking. Along with the innovations that have joined the lives of users over time; The fact that credit processes have become efficient, less costly, easy, and specific to individuals and companies has had a considerable say in the market until now. Crowdfunding has become another way of acquiring capital by bringing investors and ideas together through platforms. In this study, crowdfunding, traditional credit market, FinTech credit markets, the effects of FinTech credit markets on traditional credit markets and suggestions for Turkey are discussed.