Sanat açısından Türk halk oyunları
Turkish folk dances from an artistic perspective
- Tez No: 72497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk Halk Oyunları üzerine çözümleyici bir çalışmadır. Çalışmanın amacı, halk oyunlarının şehirlerdeki son durumunu bilim ve sanat çerçevesinde inceleyerek, yeni öneriler getirmektir. Bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde folklor araştırmaları açısından Türk Halk Oyunları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kültür bilimlerinin tarihsel gelişimi ve bir kültür bilimi olarak halk bilimi incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde oyun ve sanat kavramı belirtilmiştir. Sanatın ne olduğu hakkındaki görüşlerden, sanat olarak oyun görüşü incelenmiştir. Dördüncü bölümde halk oyunları bir sahne sanatı olarak ifade edilmiştir. 1997 yılının Ağustos ayında Fransa Confolens'deki Dans ve Müzik Festivali'nde yapılan araştırma sonuçları bu bölümde değerlendirilmiştir. Günümüzde yapılan uygulamalara örnek olarak, bizim seçtiğimiz dört topluluğun çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, şu anda şehirlerde gerçekleştirilen halk oyunları çalışmaları ve bir popüler kültür ürünü olarak halk oyunları incelenmiştir. Altıncı bölümde, halk oyunlarının ülkemizdeki son durumunu değerlendirebilmek için bu alanla ilgili ulaşılabilen kişilerle yapılan görüşmeler belirtilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümü, halk oyunlarının şehirlerde gerçekleştirilen biçimlerine yönelik önerilerden oluşmaktadır. 135
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This analytic study covers the current status of the Turkish Folk Dances. The purpose of the study is to review the current status of the folk dances in the cities within a scientific and artistic framework and to set forth new suggestions. To this end, Turkish Folk Dances related weith folkloric researches are reviewed in the first section of the study. Historical development of cultural sciences and folklore as a cultural science are reviewed in the second section of the study. Concept of dance and art is covered in the third section of the study. Among the views as to what art is, the one related with the“dance as an art”is reviewed. In the fourth section, folk dances are defined as a stage art. As a result of a research conducted during the Dance and Music Festival in Confolens, France in August 1997, interviews were held with the choreographers of several participating groups. As an example to the practices carried out nowadays, information on the studies conducted by the four groups selected by us is provided. In the fifth section, activities being conducted in the cities related with folk dances and folk dances as a product of popular culture are reviewed. In the sixth section of the study, interviews held with the individuals concerned with folk dances in order to evaluate the current status of the folk dances in our country, are stated. Conclusion section of the study covers new suggestions directed to the style and manner the Turkish Folk Dances are being performed today. 136