Farklı sektörlerde çalışan yöneticilerin iş doyumlarının karşılaştırılması
The Comparison of managers job satisfaction in different sectors
  1. Tez No: 72496
  2. Yazar: GÜLCAN FATMA AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
74 ÖZET İş doyumu bir organizasyon için, organizasyonun etkiliği, verimliliği, çalışanlarının ilişkileri, işe gelmemeleri ve işten çıkmaları açısından oldukça önemli bir kavramdır. Araştırmada, cinsiyet farkını da dikkate alarak farklı düzeylerdeki iş doyumunun sektörlere göre (Kamu X Özel ) değişip değişmediği; özel sektörde hizmet veren farklı birimler arasında bu açıdan bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya 63'ü kamu, 236'sı özel sektörden olmak üzere 299 yönetici katılmıştır. Bununla beraber, özel sektörde çalışan yöneticiler zincir mağaza, otel, inşaat, makine, ilaç-boya-kimya, kağıt, gıda, tekstil, banka ve reklamcılık gibi farklı hizmet alanlarında faaliyet gösteren yöneticilerden seçilmiştir. Araştırmada, Smith, Kendal ve Hulin (1969) tarafından geliştirilen“İş Betimleme Ölçeği”(Job Descriptive Index -JDI) kullanılmıştır. Türkiye 'de geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları Ergin (1997) tarafından yapılan ölçeğin 5 alt testi bulunmaktadır. Bu alt testler genel olarak işten alınan doyum, ücrete ait doyum, yönetime ait doyum, terfi olanaklarından alınan doyum ve birlikte75 çalışanlara aît doyum'dur. Her bir alt ölçek puanlarından elde edilen ortalamalara 2 ( cinsiyet ) X 2 (kamu - özel ) faktörlü varyans analizi uygulanmıştır. Yanlızca“genel olarak işten alman doyum”alt ölçeğine ait ortalamalar arasında anlamlı farklar olduğu bulunmuştur. Ayrıca, özel sektörde faaliyet gösteren farklı birimlerde çalışan yöneticilerin her bir alt testten aldığı puan ortalamalarına da varyans analizi uygulanmıştır.“ Terfi olanaklarından alman doyum”ve“ücrete ait doyum”alt ölçek puanlan arasında gruplararası anlamlı farklar bulunmuştur. Bu ve diğer bulgular diğer araştırmaların ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY For an organization, job satisfaction is a very important concept in respect to the efficiency, productivity of the organization, relations of the employees, absentence from work and resignation. The research, by taking into consideration the sexual differences, studied if job satisfaction, at different levels, varied according to the sectors ( Public X Private ), whether or not there was a differences in the different units serving in the private sector in respect. A total of 299 managers, 63 from the public and 236 from the private sector participated in research. Along with this, managers from the private sector were selected from among those working in chain stores, hotels, construction machinery, medicine - paint - chemistry, paper, food, textile industries, banking and advertisement services. ]ob Descriptive Index - JDI, developed by Smith, Kendal and Hulin (1968), was used in the research. The index, whose validity and reliability in Turkey was tested by Ergin (1997) has 5 sub-tests. In general, these sub-tests are job satisfaction, in general pay satisfaction, satisfaction from77 promotion opportunities, satisfaction of supervision and satisfaction of co- workers. A variance analysis of 2 (sex) X 2 ( public - private ) factor was aplied to the averages obtained from every sub -index points. However, meaningful differences were among the averages for the sub -index“ in general job satisfaction ”only. Additionally, variance analysis was applied to the score averages obtained by the managers, working in different units operating in the private sector, on every sub - test. Significant differences were found among the groups for“Promotion Opportunities7' and ”Pay Satisfaction" sub - tests. These and other findings were discussed in the light of research.