Evli ve boşanmışlarda yalnızlık, depresyon, Kendine saygı düzeyi ve denetim odağı inancı
Loneliness, depression, self-esteem and locus of control among married and divorced
- Tez No: 72498
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET EVLİ ve BOŞANMIŞLARDA YALNIZLIK, DEPRESYON, KENDİNE SAYGI DÜZEYİ VE DENETİM ODAĞI İNANCI DOĞAN, Emine Yüksek Lisans Tezi, Psikoloji Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ali DÖNMEZ Haziran 1998, 78 sayfa Bu çalışmada evli ve boşanmış kadın ve erkekler arasında yalnızlık, depresyon, kendine saygı düzeyi ve denetim odağı inancı açısından fark olup olmadığı ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bulgular; Ankara'da yaşayan, orta sosyo-ekonomik düzeyden 100 evli, 100 boşanmış yetişkinden oluşan örneklemden elde edilmiş tir. Deneklere bir sosyo-demografik bilgi formu ile birlikte UÇLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-YÖ), Beck Depresyon Envanteri (CBSE), Rotter'in İçsel-Dışsal Denetim Odağı ölçeği (RİDKOÖ) verilmiştir. 68Veriler 2x2 Faktörlü Varyans Analizi, Scheffe testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Çözümlemeler evlilerle boşanmışlar, kadınlarla erkekler arasında yalnızlık, depresyon, kendine saygı ve denetim odağı inancı bakımından fark olmadığına işaret etmektedir. öte yandan, depresyon ile yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı olumlu ilişki bulunmuştur. Sonuçlar, kendine saygı ile depresyon ve yalnızlık düzeyleri arasında ise anlamlı olumsuz ilişki göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları evlilik ve boşanma üzerine daha önce yapılmış olan görgül araştırmalar çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçlan, boşanmaya uyum sağlama konusunda bir kavramlaştırmaya ve bu alanda kuramsal gelişmeye gereksinim olduğunu göstermiştir. Ayrıca, araştırmacıların boşanma konusunu ele alırken sosyal destek boyutunu da gözönüne almaları halinde bu konuda daha anlamlı değerlendirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir. 69
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LONELINESS, DEPRESSION, SELF-ESTEEM and LOCUS OF CONTROL AMONG MARRIED and DIVORCED DO?AN, Emine M.A., Department of Psychology Supervisor: Phd. Dr. Ali DÖNMEZ June, 1998, 78 pages In this study, differences between married and divorced males and females were investigated with respect to loneliness, depression, self-esteem and locus of control. Correlations between these variables are also investigated. The findings are based on a sample composed of 100 married and 100 divorced adults from the middle socio-economic level in Ankara. Besides a socio-demographic questionnaire, the following self-report instruments were administered to the subjects; UCLA Loneliness Scale, Beck Depression Inventory (BDI), Coopersmith's Self-Esteem Inventory (CSEI), Rotter's Internal-External Locus of Control Scale. 70Hie data were analysed through 2x2 Factorial Analysis of Variance, Scheffe test and Pearson Product-Moment Correlation technique. The analyses revealed that there aren't significant differences between married and divorced, males and females with respect to loneliness, depression, self esteem and locus of control. On the other hand, significant positive relations are found between depression and loneliness. Results show that there are significant negative relations between self-esteem and depression, self-esteem and» loneliness. The findings of this study are discussed with reference to the previous empirical researches on marriage and divorce. The results call for a conceptualization of divorce adjustment and theoretical development in this field. Additionally, it must be mentioned that more meaningful assessments of divorce issue may be obtained if researchers take the social support dimension into account. 71