Investigating the relationship between intercultural sensitivity and intercultural communicative competence of pre-service elt teachers
İngilizce öğretmenliği adaylarının kültürlerarası duyarlılık ile kültürlerarası iletişim yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 724977
  2. Yazar: SİMGE GÖKBERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce Öğretmenliği bölümündeki son sınıf öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeyleri ile kültürlerarası iletişim yeterliliği arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın katılımcıları, 99 kadın ve 31 erkek olmak üzere 130 İngilizce Öğretmenliği öğrencileridir. Veriler Chen ve Starosta'nın Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği (2000) ve Başol'un Kültürlerarası İletişimsel Yeterlilik Öz Değerlendirme Aracı (2017) yardımıyla toplanmıştır. Daha sonra, tanımlayıcı analiz ve Bivariate Pearson korelasyonu SPSS yazılım programı yardımıyla yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda İngilizce Öğretmeni adaylarının kültürlerarası duyarlılıkları ve kültürlerarası iletişimsel yeterlilik düzeyleri yüksek olduğu ortaya çıktı. Ayrıca kültürlerarası duyarlılık ile kültürlerarası iletişim yeterlilik arasında güçlü ve pozitif bir doğrusal ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the relationship of pre-service ELT teachers' level of intercultural sensitivity and intercultural communicative competence. The participants of the study were 130 pre-service ELT teachers who were 99 females and 31 males. Data were collected through Chen and Starosta's (2000) Intercultural Sensitivity Scale and Başol's Intercultural Communicative Competence Self-Assessment Tool (2017). Then, the descriptive analysis and Bivariate Pearson's correlation were made with the help of SPSS software program. As a result of the analysis, it was revealed that the level of the intercultural sensitivity and intercultural communicative competence of pre-service ELT teachers were high. Also, a strong and positive linear correlation between intercultural sensitivity and intercultural communicative competence have been found.