Reklamlarda Türkiye'nin toplumsal değişimi (1929-1960)
Social change of Turkey in advertisements (1929-1960)
  1. Tez No: 724976
  2. Yazar: ELİF AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Tarih, İletişim Bilimleri, Advertising, History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Reklamlar, ürün ve hizmeti tanıtmanın ötesinde dönemin özelliklerini taşıyan tarihsel kaynaklardır. Bu kaynaklar incelendiğinde toplumun siyasi, iktisadi ve sosyal hayatına dair bilgiler bulmak mümkündür. Bu çalışmada gazete ve dergilerdeki reklamlar tarihsel bir kaynak olarak ele alınmış, 1929-1960 yılları arasındaki toplumsal değişimdeki işlevi üzerinde durulmuştur. Reklamlar, Cumhuriyetin modernleşme projesiyle birlikte uyguladığı milli ve yerli olana teşvikinde, devletçi ve liberal iktisadi uygulamalarında, destekleyici rol üstlenmiştir. Ayrıca reklamlar, köy ve şehir hayatına dair mevcut ihtiyaçları yansıtır. İçerikleri ile yeni alışkanlıkların kazandırılmasını destekler. Türkiye'nin sağlık, eğitim, üretim ve ulaşım alanındaki koşullara eklemlenerek değişim sürecinin parçası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Advertisements, apart from promoting products and services, are historical sources that reflect the characteristics of the period. When these sources are examined, information about the current political, economic, and social life of the society can be found. In this study, advertisements in newspapers and magazines have been considered as historical sources and their function in the social change has been investigated between the years of 1929 and 1960. Advertisements played an important role in encouraging people to purchase national and local products during the republican modernization project and also supporting role of the statist and the liberal economical practices. In addition, they reflect the current needs of life in the villages and cities. They also support to acquire the people's new habits by their contents and characters. They have been a part of the change by being incorporated into the conditions in the areas of health, education, production, and transportation in Turkey.