Hastaların hasta haklarını talep etme durumları
Patient' cases of demanding their rights
  1. Tez No: 80836
  2. Yazar: FEHİME ZÜLFİKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİLİZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Araştırma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve cerrahi kliniklerinde yatan hastaların, haklarım talep etme durumlarını ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklerini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve cerrahi kliniklerinde yatan 128 hasta oluşturmuştur. Sorular veri toplama formu ile toplanmıştır. Veri toplama formunun 1. bölümünde bireylerin/hastaların tanıtıcı özelliklerine ilişkin sorular, 2.bölümünde ise hastaların, haklarını talep etme durumlarına yönelik örnek vakalar içeren sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında Excel ve SPSS paket programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde sayılar, yüzdelik hesaplar ile iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testinden yararlanılmıştır. Sorular Likert Skalası kullanılarak derecelendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre hastaların % 52.3'ü kadın, %35.1'i 26 - 40 yaş grubunda, % 54.7'sinin yerleşim yeri il merkezi, %38.3'ü ilkokul ve %7.0'si yüksekokul mezunu, % 73.4'ü evli ve hemen tamamı çocuk sahibidir. Hastaların % 53.1'i ev hanımı, %42.2'si ekonomik durumu yetersizdir. Sağlık giderlerini kendi karşılayan grup % 7.0 oranında olup hastaların % 39.1 'i Bağ-Kur'a bağlıdır. Hastaların hastanede kaldıkları gün sayısı ortalaması 5-7 gündür. % 61.7 oranındaki hasta tanısını bilirken % 63.4'ü geçirdiği ameliyatı bilmemektedir. Hastaların Hasta Haklarına ilişkin toplam puan ortalamaları kadınlarda, 26-40 yaş grubunda, il merkezinde yaşayanlarda, yüksek okul mezunu olanlarda, dul-boşanmışlarda, çocuk sahibi olmayanlarda, memurlarda, ekonomik durumunun yeterli olduğunu belirtenlerde, sağlık giderleri Bağ-Kur tarafından karşılananlarda, hastanede kaldıkları gün sayısı 8-15 gün ve üzeri olanlarda yüksek sıkmıştır. Hastaların % 44.53'ü hasta haklarını seçebilme konusunda kararsız kalırken K»32.03'ü başarısız ve %23.44'ü ise başarılı olmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda hastaların haklarını talep îtmede desteklenmeleri, bilgilendirilmeleri gerektiği görülmektedir. Ayrıca hastaların tedavi ve bakımında çok önemli işlevleri olan hekim ve hemşirelerin hasta haklarına ilişkin bilgi ve duyarlılıkları da geliştirilmelidir. Anahtar Kelimeler : Hasta Haklan, Hasta, Hak rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims to describe how the patients who stay in the internal and surgery clinics of the Ankara Numune Education and Research Hospital demanded their ights. The samples group of the research is from the 128 patients who stays in the clinics. Answers are collected by data collection form. In the first section of the form, there are questions relating to the identifications of the patients and in the 2'nd section, there are questions about their attitudes of demanding which have the sample cases their rights. Data collected are processed in the computer by EXCEL and SPSS soft wares. In the statistical evaluation, numbers are benefit from the method of percentage and t Question are classified by Likert Skales. According to data from the results; 52.3 % of the patients are female, 35.1 % are between 26-40 age grouping, 54.07 % are urban labitents and are centre of city, 38.3 % are primary school graduated, 7.0 % are an university graduated, 73.4 % are married and almost all have children. 42.2 % are incompetent their economical attitudes. 53.1 % are house wives and 39.01 % are members of Bağ-Kur. The average duration of staying in hospital is 5-7 days. 61.7 % of the patients know them diagnosis of their own diseases, 63.4 % do not know what kind of operations they have. The total of the average points on the Pattents Rights are high in women, age group between 26 - 40 widowed and divorced, non -parents, civil officers, those who are economically, Sufficient, those whose health expenses financed by Bağ-Kur, those who stay in hospital 8-15 days and more in average. 44.53 %of the patients are suspious their rights on the other hand 32.3 % of patients aren't successful and 23.44 % of patients are successful. Through the results of the research, it seems necessary to inform and support the patients in demanding their patient rights On the other hand the knowledge and sensitive about their rights of doctors and nurses who are responsible for curing and looking after the patients must be improved. Key Words : Patient Rights, Patient, Rights