Die Metafiktion in der zeitgenössischen kinder und jugendliteratur
Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatında üstkurmaca
  1. Tez No: 72499
  2. Yazar: YELDA FİLİZ ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özet Bu tez çalışmasında, postmodern edebiyatın ana kurgu öğesi olan,üst kurmaca' (metafıksiyon) birkaç çocuk ve gençlik edebiyatı ürününde uygulamalı olarak ele alınmıştır. Anlatı metninde yazma eylemi, okuma edinimi ve edebiyat kurandan ile ilgili her söz üst kurmaca düzlemini oluşturur. Tezin birinci ana bölümünü oluşturan tarihsel incelemede çocuk ve gençlik edebiyatına tanımı ve tarihi gelişimi ile ilgili bir bakış sunulmuştur. Geleneksel çocuk ve gençlik edebiyatı belli çizgiler doğrultusunda çocukların ve gençlerin ilgi alanlarına yönelerek ahlaksal düzlemde eğitici bir yaklaşım yansıtmakta ve gençlere bir dünya görüşü benimsetmeyi amaçlamaktaydı. Postmodern edebiyatta ise, bu didaktik özellik geri plana itilmiş, çocuk ve gençlik metinleri yetişkin edebiyatının kurgu ögeleriyle biçimlendirilmiştir. Tezin uygulamaya yönelik ikinci ana bölümünde kuramsal çalışmalardan yararlanılarak çocuk ve gençlik edebiyatından seçilen örnek metinlerde saptanan bulgular çeşitli boyutlarda ele alınmıştır. Özellikle modern sonrası çocuk ve gençlik edebiyatında biçim düzleminde gözlemlenen en önemli gelişme ise, söz konusu metinlerde,kurmaca gerçeklik' ile 'gerçek gerçeklik' katmanlarının iç içe geçerek bir bütün oluşturmaları olgusudur. Bu bölümde üstkurmaca kavramı, kuramsal düzlemde ve biçim/biçem özellikleri alanında genel anlamda tanıtılmış, daha sonra da bu saptamalar üstkurmaca tekniğiyle oluşturulmuş, kimi çocuk ve gençlik edebiyatı ürününden alıntılarla örneklenmiştir. Üstkurmacaya yönelik olarak yapılan incelemelerde, yeni edebiyat tekniğinin/anlayışının çocuk ve gençlik edebiyatım da etkilediği sonucuna varılmıştır. Yeni edebiyatta, tüm gerçeklik katmanlarının arasındaki sınırların ortadan kalkması gerçek ile kurmacanın iç içe girmesine yol açmıştır. Sanat ile yaşam birleşince edebiyat ve gerçek arasındaki ilişki de yeni boyutlar kazanır. Bundan böyle edebiyat, yaşam ile sanatı birleştirerek çok katmanlı gerçeğimizi dile getirip kurmacanın yaşamımızdaki rolünün tahmin ettiğimizden daha büyük ve önemli olduğunu göstermektir. Söz konusu metinlere yönelik yapılan incelemelerde, üstkurmaca yazım tekniğin yeni edebiyat görüşünü destekler nitelikte olduğu ortaya koyulmuştur. Bu tez çalışmasında edebiyattaki son gelişmelerin, çocuk ve gençlik 99edebiyatını da etkisi altına almış olduğu, edebiyata yeni bir estetik bakış açısı getirdiği gerçeği ortaya konulmaya çalışılmıştır. 100
Özet (Çeviri)
Summary In this study, metafiction that is the main element of postmodern literature has been studied in some novels of children's literature has been studied from the point of view of its definition and historical development. The traditional children's literature intented to create a moral philosophy of life by following certain norms and addressing to children's interests. In postmodern literature this didactic speciality becomes less important, so that elements of fiction of the grown-up literature can break into the children's literature. In the second main part the data obtained as a result of theoretical study has been dealt with in various dimensions in some novels of children's literature in an applied manner. The most outstanding characteristic of this novels is that they by using the technique metafiction reveal the unity of 'fictional reality' and 'real reality'. After introducing the definition, theory and form-style characteristics of metafiction in general in order to show the techniques of metafiction some quotations of children's novels have been underlined with expressions of famous theorists of literature. The studies about metafiction have been shown that the new idea of literature has also influenced children's literature. The new idea of literature abolished the limitations between all levels of reality. The unity of art and life gives the relation between literature and reality new dimensions. Now literature will show us with this unity that our reality is structured in many shapes and that fiction takes a most important place in our life than we have ever imagined before. Studies done on the texts have revealed that the technique metafiction the new idea of literature presents. This thesis trys to put out, that children's literature is influenced by the limitations between all genres have been abolished and for this literature has received a new definition. 101