Living with pollution: Understanding the lives of Dilovası residents
Kirlilikle yaşamak: Dilovası sakinlerinin yaşamlarını anlamak
- Tez No: 724991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTOINE PIERRE CHARLES DOLCEROCCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma Türkiye bağlamında endüstriyel büyümenin etkisini ve düşük gelirli gruplar için çevresel sonuçlarını incelemektedir. Bu tezin amacı basında kanser ovası olarak bilinen Dilovası sakinlerinin çevre sorunlarını nasıl anlamlandırdıklarına ve potansiyel sağlık ve çevresel riskleri nasıl deneyimlediklerine odaklanmaktadır. Bu çalışmada çevresel adalet literatürünün kavramları incelenmektedir. Bu tezin amacı literatüre Türkiye'den bir vaka çalışmasıyla katkıda bulunmaktır. Dilovası, yerleşim bölgelerinin yakınında kirletici seviyeleri yüksek olan fabrikalar olması sebebiyle“kirletilmiş toplum”tanımına uymaktadır. Ağırlıklı olarak düşük gelirli göçmenlerden oluşan Dilovası sakinleri, bölgedeki aşırı endüstriyel büyüme nedeniyle ciddi sosyo-ekonomik ve çevresel sorunlarla karşı karşıyadır. Yerel halkın birçoğu kirletici fabrikaların zengin bölgelerde inşa edilemeyeceğine inanmaktadırlar. Dolayısıyla bu tez, düşük gelirli grupların varlıklı kesimlere göre çevresel risk yükünü daha fazla taşıdığını öne süren çevresel adalet literatürünün temel argümanını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the emerging role of industrial growth in the context of Turkey and its environmental consequences for low-income groups. It examines the concepts from environmental justice studies to focus on how residents of Dilovası, known nationally as cancer valley, give meaning to their environmental problems and experience the potential health and environmental risks. This thesis hopes to contribute the literature from a Turkish case study. Dilovası has a high concentration of factories near residential areas, which is a good example of a heavily contaminated community case in Turkey. Inhabitants of Dilovası, predominately low-income immigrants, face severe socio-economic and environmental problems due to excessive industrial growth in the region. Based on my interviews with the residents, most locals believe that these polluting factories would never have been built close to wealthier areas. Thereby, this thesis supports environmental justice claiming that the low-income groups bear the burden of environmental risk more than their affluent parts.