Ortaokul öğrencilerinin güdülenme ve öğrenme stratejilerinin incelenmesi
Investigation of secondary school student's motivational and learning strategies
- Tez No: 724993
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin güdülenme düzeyi ve öğrenme stratejileri kullanım durumu incelenmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin güdülenme ve öğrenme stratejileri düzeylerinin anne - baba eğitim düzeyi, cinsiyet ve yaş gibi değişkenlerle ilişkisine de bakılmıştır. Tarama modeline göre gerçekleştirilen çalışmada ulaşılabilir okullar seçilerek küme örnekleme tekniğinden faydalanılmıştır. Bu çalışmaya Ankara ilinin farklı ilçelerinde bulunan toplam 1479 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılmıştır. Öğrencilerin 626'sı (%42) erkek, 853'ü (%58) kadındır. Katılımcıların 494'ü (%33,4) 6.sınıf, 512'si (%34,6) 7.sınıf, 473'ü (%32) ise 8.sınıftır. Veri toplama aracı olarak Garcia, McKeachiea, Pintrich, Smith (1991) tarafından geliştirilen Akgün, Büyüköztürk, Çakmak, Demirel ve Karadeniz (2008) tarafından Türkçeye uyarlama ile geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış“Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği ”kullanılmıştır. Öğrenme ve Güdülenme anketi sonuçlarına göre öğrencilerin ortalamaları 328, mininum değeri 102 ve maksimum değeri 427'dir. Araştırma sonuçları öğrencilerin güdülenme ve öğrenme stratejilerininin cinsiyete, sınıf, baba eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the motivation level ol secondary school students and the use of learning strategies were examined. At the same time, the relationship of motivation and learning strategies levels with variables such as parental education level, gender and age were also looked at. According to the screening model, the cluster sampling technique was used by selecting accessible schools in the planned study. In this study, a total of 1479 6,7 and 8 class student was attended from public schools in different district of Ankara province. 626 (%42) of students were male and 853 (%58) of students were female. 494 (% 33,4) of participants were 6th grade, 512 (% 34,6) of participants were 7th grade, 473 (% 33) of participants were 8th grade. The Motivated Strategies for Learning Questionnaire, which was developed by Garcia, McKeachie, Pintrich and Smith, (1991) as a data collection tool, was adapted into Turkish by Akgün, Büyüköztürk, Çakmak, Demirel and Karadeniz (2008), and its validity and reliability studies were conducted. " was used. According to the results of the learning strategies and motivation questionnare, the average value of the students is 328, the mininum value is 102 and the maximum value is 427. The results of the research revealed that motivation and learning strategies differed statistically significantly according to variables such as gender, class and father's education level.