Ortaokul öğrencileriyle yürütülen proje tabanlı öğretime dayalı ders dışı TÜBİTAK egzersizlerinin bilimsel süreç becerilerine ve güdülenme düzeylerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of extracurricular TUBITAK exercises based on project-based teaching conducted with middle school students on scientific process skills and motivation levels
- Tez No: 907513
- Danışmanlar: PROF. DR. ESME HACIEMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı proje tabanlı öğretime dayalı ders dışı TÜBİTAK egzersizlerinin ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ve güdülenme düzeylerine etkilerini araştırmaktır. Araştırma Antalya'nın Serik ilçesine bağlı bir devlet okulunda 2022-2023 eğitim öğretim yılında yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 6,7 ve 8. sınıfta öğrenim gören 56 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Uygun örnekleme yönteminin benimsendiği araştırmada öğrenciler önceki senenin mezuniyet puanlarına göre denkleştirilip deney ve kontrol grubuna seçkisiz olarak atanmışlardır. Deney grubunu oluşturan 32 öğrenci ders dışı TÜBİTAK egzersizleri boyunca 13 proje üretip bu projelerin yarısıyla 2204B ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışmalarına katılmış, projelerin tamamını kullanarak da 4006 bilim fuarları destekleme programına başvurmuşlardır. Nicel yöntemin uygulandığı çalışmada yarı deneysel desenlerden ön test son test eşleştirilmiş desen kullanılmıştır. Araştırma toplam 16 hafta sürmüştür. Araştırmanın verilerini toplamak için Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği (BSBÖ) ve Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği (GÖSÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 paket programıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencileriyle yürütülen proje tabanlı ders dışı TÜBİTAK egzersizlerinin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve güdülenme düzeylerinde ön test son test sonuçları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrenme Stratejileri ve güdülenme boyutlarına ait faktörlerin tamamında ön test son test sonuçları karşılaştırıldığında deney grubu öğrencileri ortalama puanlarını arttırırken kontrol grubu öğrencilerinde anlamlı bir değişim olmamıştır. Öğrencilerin sınıf düzeylerinin farklılığı da güdülenme düzeylerinde herhangi bir farklılığa yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of extracurricular TUBITAK exercises based on project-based teaching on the scientific process skills and motivation levels of secondary school 6th, 7th and 8th grade students. The research was carried out in a public school in the Serik district of Antalya in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of 56 secondary school students studying in 6th, 7th and 8th grades. In the study, in which the convenient sampling method was adopted, the students were randomly assigned to the experimental and control groups by equalizing them according to the graduation scores of the previous year. The 32 students in the experimental group produced 13 projects during the extracurricular TÜBİTAK exercises, and with half of these projects, 2204B secondary school students participated in research projects competitions, and applied to the 4006 science fairs support program by using all of the projects. In the study, in which the quantitative method was applied, the pre-test post-test paired design, one of the semi-experimental designs, was used. The research lasted a total of 16 weeks. In order to collect the data of the research, the Scientific Process Skills Scale and the Motivation and Learning Strategies Scale used. The data of the research were analyzed with the SPSS 25 package program. As a result of the research, a statistically significant difference was found between the pre-test and post-test results in the scientific process skills and motivation levels of the project-based extracurricular TUBITAK exercises carried out with secondary school students. When the pre-test and post-test results of all factors belonging to Learning Strategies and motivation dimensions were compared, while the average scores of the experimental group students increased, there was no significant change in the control group students. The difference in the grade levels of the students did not cause any difference in their motivation levels.