Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni kazanan temel İngilizce bölümü öğrencilerinin İngilizce öğrenimine ilişkin gereksinimlerinin çözümlenmesi
A Needs assessment of basic English students from Middle East Technical University, faculty of economics and administrative sciences
  1. Tez No: 72501
  2. Yazar: RANA UFUK KIZILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNIG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
BOLUM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER ÖZET Bu araştırmada İngilizce dil öğretim programlarım tasarlamanın ilk basamağının gereksinim çözümlemesi olduğu belirtilmiş ve dil öğretim programlarının öğrencilerin gereksinimlerine dayandırılmasının gereği vurgulanmıştır. Ayrıca, çeşitli ders programlarına değinilerek, ders programlarının içeriğinin öğrencilerin gereksinimlerine dayandırılması halinde önerilebilecek en uygun ders programı çeşidinin“Kavramsal/İşlevsel Ders Programı”olduğu belirtilmiştir. Dil öğretim programlan genellikle okulların yöneticileri ve öğretmenleri tarafından hazırlandığı için öğrenciler bu tasarıma katılamamaktadırlar. Bu araştırmada ODTÜ İİBF'ni kazanmış olup TİB'de ileri-orta düzeyde İngilizce öğrenmekte olan öğrencilerin kendileri ve İİBF öğretim üyeleri tarafından algılanan öğretim sürecindeki ve hedef kullanım alanındaki gereksinimleri uygulanan anketlerle ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde“Khi-Kare”testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlan, araştırma kapsamına alman iki grup arasında zaman zaman anlamlı farklılıklar, zaman zamanda benzerlikler ortaya çıkarmıştır. Örneğin, öğrenciler TİB sınıflarında kendileri için en önemli dil becerisinin“konuşma”olduğuna inanırlarken, öğretim üyeleri buna katılmayarak en önemli dil becerisinin“dinleme-anlama”olduğunu düşünmektedirler. Ayrıca, bölüm derslerinde İngilizce kullanımında karşılaşacakları güçlükleri de öğrenciler ve öğretim üyeleri farklı algılamaktadırlar. Öğrenciler daha çok İngilizce bilim dilini anlamada güçlüklerle karşılaşacaklarım düşünürlerken, öğretim üyeleri 55öğrencilerinin daha çok doğru ve anlaşılır yazı yazabilmede, dilbilgisi kullanımında zorluklarla karşılaşacaklarım düşünmektedirler. Öte yandan, hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri öğrencilerin bölümlerinde kitle iletişim araçlarım izlemede ve derslerde not tutabilmede iyi olmaları gerektiğine inanmaktadırlar. Kısaca, bu çalışmada İngilizce dil öğretim programlarının etkili bir şekilde hazırlanmasında öğrencilerin algıladıkları gereksinimlerin göz önünde bulundurulmasının gereği gözler önüne serilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT ) In this study, it has been claimed that needs assessment is the first step in designing curriculums, and that the English Language Curriculums should match the needs and expectations of the learners from the programme. Different approaches to curriculum design have been mentioned and among all the approaches The Functional/Notional Approach has been judged to be the most relevant to the communicative needs of learners in this study. To collect data two similar questionnaires about English Language learning needs were conducted with a sample group of upper -intermediate preparatory school students of Middle East Technical University who are going to attend Faculty of Economics and Administrative Sciences In analyzing the data statistically Khi-Square tests were run. The research conclusions have indicated some significant differences and similarities between the perceptions of the two groups. For example, while the students believe that the speaking skill is the most important one for their preparatory class, the teachers do not agree. They think that listening is the most important skill. The difficulties that the students will meet in their subject field classes are also perceived differently by the students and the teachers. While the students think that understanding the complexities of academic prose will be a problem for them, the teachers think that writing and grammar will be a problem for their students. 80On the other hand, both the students and teachers believe that in their subject field classes students should be good at listening to communication media and taking notes in lectures. Consequently, for more effective curriculum programmes, it has been suggested that students' perceptions should be taken into consideration in designing English Language curriculum. T.CSİ 81