Açıköğretim'de teleteks kullanım modeli (Açıköğretim lisesi örneği)
The Model of teletext usage in open education (open education high school example)
- Tez No: 72500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Açık Öğretim Lisesi televizyon yayınlarında, gerçekleştirilecek teletekstle öğretim teknolojisi için bir model önerisi geliştirmektir. Tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırma, giriş (problem, amaç, önem, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar, kısaltmalar), yöntem.kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar, Açık Öğretim Lisesi'nde teletekst destekli öğretim için model önerisi ile özet, sonuç ve önerilerin bulunduğu dört bölümden oluşmuştur. Araştırma yapılırken önce kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu amaçla ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki teletekst destekli öğretim teknolojisi konusundaki araştırmalara ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular ile Açık öğretim Lisesi televizyon ders programlarında öğretimi destekleyecek, teletekstle öğretim teknolojisi model önerisi geliştirilmiştir. Model önerisinde birinci aşamada kuramsal esaslar içinde ölçüt modeli ve ilişki modelinin uygulanabilirliği, teletekst eğitim ortamının süreçteki işlevini göstermek için MEB. ve Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) açısından gerçekleştirilme şartlan ele alınmıştır, (kinci aşamada ise teletekst destekli öğretim teknolojisi, eğitim süreçlerine ilişkin öğeler (özel hedefler, öğrenci, insan gücü, öğretim yöntemleri, öğretim ortamı, öğretim ilkeleri, öğrenme durumları ve değerlendirme)arası ilişkilerin açıklanması ile ortaya konmuştur. Açık Öğretim Lisesi televizyon ders programlarında öğretimi destekleyecek şekilde teletekstin kullanılabilmesi için bu araştırmada bir model önerisi geliştirilmiştir. Geliştirilen model önerisinin uygulamaya alınması için çalışmaların yapılması gereklidir. Teletekst teknolojisinin kullanılması ile Açık öğretim Lisesi'nin yayın yoluyla öğretim boyutunda öğrenci lehine gelişmelerin olacağı bir gerçektir. 99
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to develop suggestion of a mode! for education technology via teletext that could be aplicaple in television broadcast of the Open Education High school of the Ministry of Education (MEB). The study which is achieved by searching citotia index, consists of 5 parts: an intruduction (problem, aim, importance, hypothesis, restrictions, definitions, abbreviations), a method, a study about theoretical frame, a suggestion of model with summary for education which is supported with teletext in Open Education High school, a conclusion and suggestions. During the searching, firstly theoretical frame is formed. For this purpose, it has been tried to reach resarch about education technology that is supported via teletext. Then using the findings, by examining the research conserning with therotical frame, suggestion of a model of the education technology via teletext which is able to support teaching in lecture programe of television of Open Education High school, has been developed. Suggestion of the model has been also developed in two ways. Firstly aplication conditons from MEB and Turkish Radio-Television (TRT) has been worked in order to show the function of education environment of teletext at process for abilty of applicable of criterion model and connection model in theoretical bases. At the second stage it is formed by explanation of connections between education technology that is supported via teletext, elements concerning about education process (Special targets, students, power of human, metod of teaching, teaching environments, princibles, position of learning and evaluation) In order to use teletext by the way of supporting of the teaching in the lecture programme of television of the Open Education High school, suggestion of a model has been advanced in this studying. It is neccessary to do further resarchs for aplication of this developed model. It is a fact that it could be positive- improvement for the student himself by using teletext technology via television boroadcasting in the teaching dimension of Open Education High school. T.C. YUSEMBET 100