Sanat filmlerinde kadının kuşatılmışlığı ve özgürlüğü: Özel alan sorunsalı
Restriction and freedom of the woman in the art films: The problem of private sphere
- Tez No: 72502
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
214 ÖZET ÖZTÜRK, Semire Ruken,“Sanat”Filmlerinde Kadının Kuşatılmışlığı ve Özgürlüğü: Özel Alan Sorunsalı, Danışman: Prof.Dr.İnci San, ii-215s. Bu çalışmanın temel amacı, sanat filmlerinde kadının öze! alanını incelemektir. Avrupa ağırlıklı sanat filmleri içinden üç erkek ve iki kadın yönetmenin filmi seçilmiş ve göstergebilimden yararlanarak metin çözümlemesi yapılmıştır. Film çözümlemelerine geçmeden önce çalışmada“sanat”filmi ve özel a|an sorunu tartışılmıştır, Seçilen ve ayrıntılı bir biçimde çözümlenen filmler şunlardır: Fransız Francois Truffaut'nun Jules ve Jim'i (Jules and Jim, 1961), İtalyan Michelangelo Antonioni'nin Günbatımı (Eclipse, 1962), isveçli Ingmar Bergman'ın Çığlıklar ve Fısıltıld/] (Cries and Whispers, 1972), Yeni Zelandalı Jane Campion'ın Piyano'su (The Piano, 1993) ve Hollandalı Marleen Gorris'in Antonia'sı (1995). Tezin temel argümanı, sanat filmleri ve popüler filmler arasında 'kadın' sorununa bakış açısından fazla bir farkın olmadığıdır. Sanat filmleri daha ince ve gizli biçimlerde kadını kuşatır ve sınırlar. Tüm bu sorunların sosyolojik, psikolojik ve felsefi arkaplanı vardır. Kadını kuşatan erkeklerdir, hem de bu alanda en çok saygı duyulan ve 'kadından yana' olduğu düşünülen erkek yönetmenlerdin Oysa gelişen feminist hareket sayesinde bilinçlenen kadın yönetmenlerin 'kadın' temsilleri çok daha duyarlı ve bu bağlamda daha az sorunludur. İncelemenin bulguları bu argümanları desteklemiştir. Sonuç olarak temsil sorunu çağdaş feminist hareket içinde önemli bir yer tutmaktadır. Sanat filmleri ve cinsel politika arasında özel alanda kadının temsili bağlamında yakın ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
215 ABSTRACT ÖZTÜRK, Semire Ruken, Restriction and Freedom of the Woman in the“Art”Films: The Problem of Private Sphere, University of Ankara Institute of Social Sciences, Unpublished Doctorate Thesis (Ph.D.), Advisor: Prof.Dr.İnci San, p.215+ii. The main object of this study is to examine the private sphere of the woman in the 'art' movies. For this purpose, three male and two female directors' films have been chosen and analysed in accordance with semiotics. These films are as follows: Francois Truffaut's Jules and J/m-1961, Michelangelo Antonioni's Eclipse- 1962, Ingmar Bergman's Cries and Whispers-^ 972, Jane Campion's The Piano- 1993, and Marleen Gorris' Antonla-A 995. My thesis is that there is not much difference between the 'art' films and the popular films in terms of 'woman' problematic and woman directors are more sensitive to the issue at hand than the male ones. The findings of the study also support this thesis. In sum, it came into being that there is a close relationships between 'art' films and sexual policy in the context of representation of the woman in the private sphere.