Kriz dönemlerinde basın bültenleri üzerinden hikaye anlatımı: Turkcell ve Vodafone örneği
Storytelling through press releases on crisis periods: Examples of Turkcell and Vodafone
- Tez No: 725017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hikayeler, hayatın her döneminde hem bireylerin hem de markaların önemli bir iletişim aracı olmuştur. Bu çalışma, Türkiye ve dünyanın aylardır mücadele ettiği salgın bir hastalık olan Covid-19'un insan yaşamını ve alışkanlıklarını değiştirmesinden kaynaklı yeni düzen içinde; telekomünikasyon markalarının hikayelerini nasıl kurguladıkları ve anlattıklarını analiz etmektedir. Buradan yola çıkarak; Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe mücadele veren iki lider markası Vodafone ve Turkcell markaları seçilmiş, yazdıkları basın bültenleri üzerinden hikayeleri incelenmiştir. Bu çalışmada her bir basın bülteni bir hikaye olarak kabul edilmiştir. Bu doğrultuda nitel araştırma yöntemi olan içerik analiz yöntemlerinden tema analizi kullanılmış, tema analizini çözümlemek için kodlama yöntemi uygulanmıştır. Tema Analizi ile markaların bültenlerde kullandıkları kelimelere ve temalara odaklanılmış, benzerlikler ve farklılıklar keşfedilmek istenmiştir. Pandemi öncesinden 6 ay, pandemi sırasından 6 ay olmak üzere; toplamda 12 ayı kapsayan, 349 adet basın bülteni seçilmiş, her bir basın bülteni tek tek incelenmiş ve kodlanmıştır. İnceleme sonucunda iki markanın hikaye anlatımları arasında pandemi öncesi ve pandemi sırası esnasındaki ortak temalar, benzerlikler ve farklılıklar olduğu bulunmuştur. Bu dönemde değişen ihtiyaçlar ve buna bağlı olarak değişen marka iletişimi belki de daha önceden düşünülmemiş temaları düşünmeye, hizmet politikalarını yeniden şekillendirmeye ve markaların söylemlerini ve hikayelerini yeniden konumlandırmaya yönlendirdiği gözlemlenmişir.
Özet (Çeviri)
Stories, it has been an important communication tool for both individuals and brands in each period of life. This study, Turkey and the world have been fighting for months, an epidemic disease Covid-19, human life and habits caused by changing the new order; analyzes how telecommunications brands construct and tell their stories. Starting from this, Vodafone and Turkcell brands, the two leading brands of Turkey struggling in the telecommunication sector, were selected and their stories were examined through their press release. In this study, each press release was accepted as a story. In this direction, theme analysis, one of the content analysis methods, which is a qualitative research method, was used and the coding method was applied to analyze the theme analysis. With Theme Analysis, it is focused on the words and themes used by the brands in the press release, similarities and differences were explored. 6 months before the pandemic, 6 months in the pandemic; covering 12 months in total, 349 press release were selected, each press release was analyzed and coded one by one. As a result of the review, common themes between the storytelling of the two brands before and during the pandemic, similarities and differences were found. In this period, the changing needs and the changing brand communication may be thinking about themes that were not considered before, it has been observed that it leads to reshaping service policies and repositioning the discourses and stories of brands.