Çocuk evlerinde çalışan bakım personellerinin tükenmişlik ve yaşam doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of burnout and life satisfaction levels of care personnel working in children's homes according to various variables
- Tez No: 725018
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çocuk refahı alanında görev yapan bakım personelleri çocuklara bakım hizmeti sunmaktadır. Bakım hizmetleri yardımseverlik, empati, fedakârlık gibi duyguları içerdiğinden personeller stres yaşayabilmektedir. Bu durum tükenmişlik ve yaşam doyumu düzeyini etkileyebilmektedir. Araştırmada çocuk evlerinde görev yapan bakım personellerinin tükenmişlik düzeyi ile yaşam doyumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmanın evreni, Adana Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüklerinde çalışan 170 personeldir. Araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 144 çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada çocuk evlerinde görev yapan bakım personellerinin var olan durumlarını ortaya koymak amacıyla betimsel model kullanılmıştır. Analizler sonucunda tükenmişlik ve yaşam doyumunun medeni durum, çocuk durumu, eğitim düzeyi ve deneyim süresine göre farklılaşmadığı, kuruluş türüne göre ise anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Yaş ile tükenmişlik ve yaşam doyumu arasında ters yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Caring staff working in the field of child welfare provide child care services. Since the care services include feelings such as benevolence, empathy, self-sacrifice, the staff may experience stress. This condition can affect the level of burnout and life satisfaction. In the study, the relationship between the burnout level and life satisfaction of dec staff working in children's homes was examined. The universe of this research is 170 employees working at the Adana Children's Homes Site and the Children's Homes Coordination Center Directorates. A total of 144 employees who agreed to participate in the study and filled out the scales completely constitute the sample of the study. Personal Information Form, Burnout Scale and Life Satisfaction Scale were used to collect data. In the study, a descriptive model was used to reveal the existing conditions of the care staff working in children's homes. As a result of the analyzes, a significant relationship was found between the level of burnout and life satisfaction in the opposite direction dec. As a result of the analyzes, it was seen that burnout and life satisfaction did not differ according to marital status, child status, education level and duration of experience, but differed significantly according to the type of institution. A significant inverse relationship was found between age, burnout and life satisfaction.