A comparative study on decentralized finance and traditional finance
Merkeziyetsiz finans ve geleneksel finans üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 725016
  2. Yazar: MURAT AYENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bulunduğumuz çağda dijitalleşmenin çok hızlı gelişmesi ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi finans sektörü de bir evrim içerisindedir. Finansal sistemlerin dijitalleşmesi ile başlayan bu değişim günümüzde paranın da dijitalleşmesini gerekli kılmıştır. Günümüzde bu sistem içerisindeki her bir aktör sanal olarak yatırım yapabilmekte ya da diğer finansal işlerini halledebilmektedir. Bulunduğumuz dönemde teknolojinin kazandığı ivme her bir finansal aktörün dijital dünyaya taşınmasına olanak tanımıştır. Birden fazla finansal işlemin yapılabildiği bu merkeziyetsiz ortamlar da karşımıza DeFi'yi çıkarmaktadır. Devletlerin henüz otoritesinin bulunmadığı, regülasyonların uygulanmadığı DeFi, protokolleri ile kullanıcıların finansal ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkmış bir yapıdır. Bu çalışmada da DeFi'nin dijital para kavramı ile ortaya çıkmış diğer platform ve ürünlerden ayrıştırması yapılarak, güncel literatür ışığında incelemesinin sunulması ile oluşturulmuştur. Ancak DeFi'nin kurumsallaşma yönündeki atılımları, yakın gelecekte düzenleyicilerin bu alanda regülasyon ortaya çıkaracağı fikrini güçlendirmektedir. Bu noktada da DeFi'nin geleneksel finansın bir tamamlayıcısı mı yoksa, karşıtı mı olduğu bu çalışmanın sunduğu metodoloji ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In current era, with the rapid development of digitalization, the finance sector is in an evolution as in all sectors. This change has gained momentum recently as the instruments in the financial system have changed over time and have taken shape according to the needs of the era and the economic system. This change, which started with the digitalization of financial systems, has necessitated the digitalization of money today. Today, each actor in this system can make investments or deal with other financial affairs virtually. The acceleration of technology in the period we are in has allowed every financial actor physically present to be transferred to the digital world. These decentralized environments, where more than one financial transaction can be made, also introduce DeFi. Where governments do not yet have authority and regulations are not implemented, is a structure that has emerged to meet the financial needs of users with its many protocols. In this study, it was created by separating DeFi from other platforms and products that emerged with the concept of digital money, and presenting its review in the light of current literature. However, DeFi's breakthroughs towards institutionalization strengthen the idea that regulators will introduce regulation in this area in the near future. At this point, whether DeFi is a complement or opposite to traditional finance is revealed by the methodology presented by this study.