İşçilerin ekonomik kriz dönemlerinde korunması
Protection of employees in times of economic crisis
- Tez No: 1002701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LEDÜN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın konusu ekonomik kriz karşısında işçilerin hak ve alacaklarının korunmasına yönelik hukuki yöntemlerin incelenmesidir. Gerek ulusal gerekse uluslararası mevzuat işçilerin hak ve alacaklarının korunmasına, iş ilişkisinin ayakta tutulmasına yönelik düzenlemeler mevcuttur. Bu doğrultuda çalışmamızda, başta 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında olan işçiler olmak üzere Türk Borçlar Kanunu, Basın İş Kanunu ve Deniz İş Kanunu kapsamındaki işçilerin ekonomik kriz dönemlerinde hak ve alacaklarının korunmasına yönelik hükümler ve düzenlemeler; yargı kararları ve öğretideki görüşler ışığında incelenmiştir. İlgili konu hakkında farklı hukuk sistemlerine tabi ülkelerde getirilen koruyucu düzenlemeler de çalışma konumuz dahilindedir. Böylelikle amacımız, ulusal hukukumuzdaki koruyucu uygulamaların farklı ülkelerdeki düzenlemeler ile karşılaştırması yoluyla bunların etkin bir koruma sağlayıp sağlamadığının öğreti görüşleri, ulusal ve uluslararası yargı mercilerinin kararlarına yer verilmek suretiyle değerlendirilmesinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the examination of legal methods aimed at protecting the rights and receivables of employees in the face of economic crises. Both national and international legislation contain regulations aimed at protecting the rights and receivables of employees and to maintaining the employment relationship. In this regard, the provisions and regulations aimed at protecting the rights and receivables of employees in times of economic crisis primarily those covered by Labor Law No. 4857, as well as workers subject to the Turkish Code of Obligations, the Press Labor Law, and the Maritime Labor Law, have been examined in light of judicial decisions and decisions and doctrinal opinions. Protective regulations introduced in countries subject to different legal systems regarding the relevant issue are also within the scope of our study. Thus, our aim is to evaluate whether the protective practices in our national law provide effective protection by means of comparison with the regulations in different countries, with reference to doctrinal opinions and decisions of national and international judicial authorities.