Cerh ve ta'dilde mezhep taassubu
Sect fanatism in al-djarh and ta'dil
  1. Tez No: 72503
  2. Yazar: SABRİ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
249 ÖZET Cerh ve Ta'dil hadisçilerin veya şahidin güvenirliliğini ilgili kullanılan teknik bir kavramdır. Çok sık ifade edildiği gibi hadis tenkitçiliği sadece isnada tatbik edilmektedir. Bu durum onun ne derece önemli bir ilim olduğunu gösterir. II/VIII. Yüzyılın doğru bir çok uydurma hadis ortaya çıkınca, ravilerin özelliklerini belirten ifadeler oluşturuldu. III/IX. Yüzyıla gelindiğinde genellikle raviler güvenirliliğiyle ilgili sözlerin ve ölüm tarihlerinin oluştuğu listelere ait kitaplar yazılmaya başlandı. Hadis ilmine dair kitaplar yazılırken, Cerh ve Ta'dilde bu ilmin bir branşı olarak kabul edildi. Gerçekte bir Hadis metin ve isnaddan müteşekkil olmasına rağmen, bütün Hadis edebiyatı ikincisiyle ilgilenmektedir. Maalesef Metin Tenkidi, metinin isnadı göz önüne alınmadan asla ele alınmadı. Hazırladığımız bu yüksek lisans tezi Cerh ve Ta'dil ilmindeki mezhep taassubu konusunu ele almaktadır. Bir giriş ve dört bölümden oluşan bu tezde aşağıdaki konularla ilgilendim. Giriş, Cerh ve Ta'dil terimlerinin analizi, bu ilimin amacı, önemi ve konusunu kapsar. Bölüm I, Cerh ve Ta'dil ilminin bazı temel meseleleriyle ilgilenir. Bunların arasında Cerh ve Ta'dili meşrulaştırmada kullanılan deliller, güvenilir bir râvîde aranılan özellikler ve Cerh ve Ta'dilde kullanılan lafızların tespiti gibi konular tartışılmaktadır. Bölüm II, mezheplerin ortaya çıkışına paralel olarak, Cerh ve Ta'dil ilimini ele almaktadır. Yine bu bölümde önde gelen Rical alimleri tanıtılmaya çalışılmıştır.250 Bölüm III, Cerh ve Ta'dil ilminde mezhebi kanaatlerin etkili olup olmadığını ele almaktadır. Bu maçla çeşitli örnekler sunulmuştur. Bölüm IV, Buhârî ve Müslim'in Sahihlerinde mezhep taassubundan dolayı cerh edilen bazı ravileri incelemektedir. Sonuç olarak, Mezhep taassubu bir cerh ifadesi olarak, Cerh ve Ta'dil ilminde yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Bundan dolayı, hadis ravileri hakkındaki bu tür cerhlere dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
251 ABSTRACT al-Djarh wa7-Ta'o7/,(disparaging and trustworthy), a techical phrase used regarding the reliability or otherwise of traditionists and witness. The criticism of hadith, as is often stated, applied solely to the isnâd, this formed a very important part of it. In the course of the 2nd/8th century when it was realized that many false traditions were being invented, in the transmitters(râvî) developed and statements regarding their qualities were made. In the 3^/9* century books began to be written, generally in the form of lists men with their dates, and statements regarding their credibility. When books on Urn al-Hadith were written, al-djarh wa'l-ta'dll formed a recognized branch of this science. Although a hadith, in fact, consists of main and isnâd, whole Hadith literature deal with the latter. Unfortunately, matn criticism as such, without also taking cognizance of the isnad of that matn, never really got off the ground. In this masters thesis which I have prepared had been considered sectarian fanaticism in the al-djarh wa'l-ta'dîl. In an introduction and four chapters of this thesis I have dealt with the following subjects: Introduction contains an analysis of al-djarh wa'l-ta'dîl terms and its importance, subject and aim. Chapter one deals with some basic issues of the science of al-djarh wa'l-ta'dîl. Among these issues such as“ Used Evidences to legitimate the science of al-djarh wa'l-ta'dir and ”Regarding the Qualities of A Reliable Transmitter“ and ”Determining of Used Words in the al-djarh wa'l-ta'dir etc. were discussed.252 Chapter two tackles appeareance of the science al-djarh vva'1-ta'dîl as parallel to emergency of the sects. Again in this chapter has been struggled to introduce some of the famous Rical experts. Chapter three asseses whether the role of sectarian oppions in the al-djarh wa'l-ta'dll is impact or not. With this purpose in this chapter presented various examples. Chapter four presents some transmitter whose were subject to investigation due to sectarian oppions in the Sahih al-Bukhari and Muslim. In the conclusion, it appears that sect fanatisizm was intensively used in the science of al-djarh wa'l-ta'dN as a expression of djarh. Because of this, one must be careful like this djarh about the hadifh transmitters.