Orgazm olamayan kadınlar ile orgazm olabilen kadınların atılganlık düzeyleri, benlik saygıları, beden algıları ve evlilik uyumları açısından karşılaştırılması
Orgasmic and unorgasmic women comparison of body image, self-esteem, marital adjustment and assertiveness
  1. Tez No: 326161
  2. Yazar: SİBEL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı; orgazm olan kadınlarla orgazm olmayan kadınları atılganlık, benlik saygısı, beden imajı ve evlilik uyumu ölçek puanları üzerinden karşılaştırarak; bireylerin orgazm ve cinsel yaşam kalitesinin, girişken-çekingen olmasına, bedeninin tümü ve parçalarına yönelik algısının olumlu-olumsuz olmasına, benliğine duyduğu saygıya ve evliliğindeki memnuniyetine göre nasıl şekillendiğini incelemektir. Böylece orgazm olamama sorununun hangi faktörlerden etkilenerek ortaya çıktığı, sürdüğü ve bu sorun için en etkin çözüm yolunun neler olabileceği konusunda detaylı bilgi sahibi olunabileceği düşünülmektedir.Hipotez: Bu araştırmanın ana hipotezi; orgazm olmayan kadınların ölçek puanlarının, orgazm olan kadınlara göre daha düşük olacağıdır. Orgazm olmayan kadınların benlik saygılarının, beden imajlarının, atılganlık düzeylerinin ve evlilik uyumlarının, orgazm olan kadınlara kıyasla daha düşük olacağı öngörülmektedir.Yöntem: Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Psikiyatri ve Jinekoloji Bölümlerinden gönderilen ve Üroloji Anabilim Dalı, Androloji Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran ve orgazm bozukluğu tanısı alan 54 kadın hasta ve hastalara yaş ve eğitim düzeyleri açısından eşit 60 sağlıklı kontrol alınmıştır. Katılımcılar sözel olarak bilgilendirildikten ve yazılı onamları alındıktan sonra, 60 dakika süren bir görüşmeye alınmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the impact of being assertive diffident, perceiving the whole and the parts of her own body in a positive negative way, being selfconfident uncertain and having a satisfying dissatisfying marriage on woman's orgasmic experience and sexual life by comparing orgasmic and unorgasmic group scores on scales. Thereby, it is possible to achieve detailed information about the factors which leads lack of orgasm, and cause this problem remains and also the most effective therapeutical support posibilities.Hypotesis: The main hypotesis of this research is, that the avarege score of participants with an orgasmic disorder are higher than control group on attended self-report scales. Women in anorgasmic group have lower self-esteem, worse body image perception, lower assertiveness level and lower marital adjustment than healthy controls.Method: 54 Patients diagnosed as orgasmic disorder in Psychiatry and Gynecology Departments, consulted to Urology Department, Andrology Clinic and 60 healthy controls matched them as age and education level have attended to this research. After participants have been informed (verbally and in script), have attended to clinical interview which takes approximately one hour.