Dünya'da ve Türkiye'de yükseköğretimde pandemi kaynaklı acil uzaktan öğretim süreçleri üzerine bir değerlendirme
An evaluation on emergency distance education processes resulting from pandemic in higher education in the world and in Turkey
  1. Tez No: 725047
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN DURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2019 senesinin sonlarında hayatımıza giren ve tüm dünya ülkelerini maddi ve manevi anlamda etkileyen Covid-19 salgını, eğitime de büyük bir darbe vurmuştur. Sosyal mesafenin korunmasının gerekliliği ile virüs bulaşının önüne geçilmesi için tüm ülkelerde yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitime geçiş bir zorunluluk haline gelmiştir. Uzaktan eğitimi hali hazırda yürüten yüksek öğretim kurumları olsa da, acil uzaktan eğitime geçiş dünyanın tüm bölgelerinde beklenen verimlilikte sağlanabilmiş midir? Yüksek öğretim kurumları, öğretim üyeleri ve öğrenciler acil uzaktan öğretime ne derecede hazırlıklıdır? Bu çalışma, dünyada ve Türkiye'de acil uzaktan öğretime geçen yüksek öğretim kurumlarının karşılaştıkları durumları, zorlukları ve fırsatları yansıtmaktadır. Çalışma, niteliksel bir yaklaşımı benimsemiştir. Covid-19 salgını döneminde yüksek öğretim kurumlarında acil uzaktan öğretimi eleştirel olarak analiz etmek için ilgili literatür incelenmiştir. Bulgular, Türkiye dahil dünyanın tüm bölgelerinde, acil uzaktan öğretime geçişin özellikle öğrenci ve öğretmenleri teknolojik altyapı konusunda zorladığını ortaya koymuştur. Çalışmada, yüksek öğretim kurumlarının çoğunluğunun acil uzaktan öğretime hazırlıklı olmadığı, süreç içerisinde de geçici çözümlerin hayata geçirildiği ve bu sebeple kurumların akademik politikalarını olağanüstü durumları da göz önünde bulundurarak geliştirmeleri gerektiği tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic which entered our lives at the end of 2019 affected all countries of the world financially and morally. It also dealt a great blow to the education. Face-to-face education has been suspended in all countries in order to prevent virus transmission with the necessity of maintaining social distance and the transition to distance education has become a necessity.Although there are higher education institutions that already carry out distance education, the transition to emergency distance education has not been achieved in all regions of the world with the expected efficiency.Were the higher education institutions, teachers and students prepared for the emergency remote teaching? This study reflects the situations, challenges and opportunities faced by higher education institutions in the world and in Turkey, which have switched to urgent distance education. The study adopted a qualitative approach. Relevant literature was reviewed to critically analyze emergency distance education in higher education institutions during the Covid-19 pandemic.Findings revealed that in all regions of the world, including Turkey, the transition to urgent distance education challenges students and teachers in terms of technological infrastructure.In the study, it is recommended that the majority of higher education institutions are not prepared for emergency distance education, temporary solutions have been implemented in the process, and therefore institutions should develop their academic policies by considering extraordinary situations.