IVF antagonist siklusta hCG ile ovulasyon tetikleme gününde bakılan serum estrodiol, progesteron, luteinizan hormon ve progesteron/folikül sayısı oranlarının gebelik başarısına etkileri
Effects of serum estrodiol, progesterone,luteinizing hormon, follicle count andprogesterone/follicle count ratio onpregnancy success on the day of hCG trigger in IVF antagonist cycles
- Tez No: 933312
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRTAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: IVF antagonist sikluslarında hCG ile ovulasyon tetikleme gününde bakılan serum estradiol (E2), progesteron (P4) ve luteinizan hormon (LH) düzeylerinin, folikül sayısının, Progesteron/folikül sayısının oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: İnfertilite ve Tüp Bebek Kliniği'mizde 2023 2. Yarısı- 2024 yılında antagonist protokol ile IVF tedavisi uygulanan ve çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun hastaların anamnez bilgileri ve laboratuvar sonuçları taranarak hastaların yaş, gravida, parite, abortus, ektopik, yaşayan çocuk, infertilite süresi, infertilite nedeni, AMH düzeyi, FSH ile stimülasyon süresi, toplam verilen FSH dozu, hCG ile tetikleme günündeki serum E2, P4, LH düzeyleri, folikül sayısı, P4/folikül sayısı, toplanan oosit sayısı, oosit kalitesi, elde edilen embriyo sayısı, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları ile ilgili tüm veriler elde edildi. E2, P4, LH, P4/folikül sayısı düzeyleri ve folikül sayısı ile oosit sayısı, oosit kalitesi, embriyo sayısı, embriyo kalitesi ve gebelik sonuçları aralarındaki ilişkiler ve IVF tedavisi sonuçları üzerine etkileri araştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 programı yardımıyla uygun testler kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırmaya toplam 151 birey dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 32,19 ± 5,4 yıl'dır. İnfertilite süresi ortalama 4,28 ± 3,35 yıldır. Bu hastaların ortalama folikül sayısı 8,21, ortalama oosit sayısı 6,91, ortalama embriyo sayısı 1,23'dır. Hastaların infertilite nedenleri arasında en sık rastlanan sebep %54,96 ile düşük over rezervidir (DOR). Daha sonra sırasıyla açıklanamayan infertilite (%17,88), oligo- asteno-teratospermi (OAT) (%17,88), DOR + OAT (%4,63) görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of serum estradiol (E2), progesterone (P4), and luteinizing hormone (LH) levels measured on the day of hCG- triggered ovulation in IVF antagonist cycles, as well as follicle count and the progesterone-to-follicle ratio, on oocyte number, oocyte quality, embryo quality, and pregnancy outcomes. Materials and Methods: In our Infertility and IVF Clinic, patient history and laboratory data were reviewed for those who underwent IVF treatment with an antagonist protocol in the second half of 2023 and in 2024, and who met the inclusion criteria. Data collected included age, gravida, parity, abortion, ectopic pregnancy, living children, duration and etiology of infertility, AMH level, FSH and stimulation duration, total FSH dose administered, serum levels of E2, P4, and LH on the day of hCG trigger, follicle count, P4/follicle ratio, number of retrieved oocytes, oocyte quality, number of embryos obtained, embryo quality, and pregnancy outcomes. The relationships between E2, P4, LH, P4/follicle ratio and follicle count and the number of oocytes, oocyte quality, number of embryos, embryo quality, and pregnancy outcomes were analyzed to determine their effects on IVF outcomes. Statistical analyses were performed using the SPSS version 23.0 software with appropriate statistical tests. Results: A total of 151 individuals were included in the study. The mean age of the patients was 32.19 ± 5.4 years. The mean duration of infertility was 4.28 ± 3.35 years. The mean follicle count was 8.21, the mean oocyte count was 6.91, and the mean embryo count was 1.23. The most common cause of infertility was diminished ovarian reserve (DOR) with a rate of 54.96%. This was followed by unexplained infertility (17.88%), oligoasthenoteratozoospermia (OAT) (17.88%), and DOR + OAT (4.63%). A statistically significant positive correlation was found between E2 level and the number of oocytes, number of M2 oocytes, and number of embryos (p0.05). When grouped according to P4 levels (