İslam kelamında kötülük problemi
The Problem of evil in the Islamic theology
- Tez No: 72506
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Özdemir, Metin,“İslam Kelamı'nda Kötülük Problemi”, (doktora tezi) Danışman, Prof. Dr. M. Sait Yazıcıoğlu, 287+ VI s. Tez, Giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, kötülüğün, antiteistler tarafından iyicil ve kadir-i mutlak bir Tanrının varlığıyla onun varlığı arasında çelişki bulunduğu varsayımıyla, metafizik! açıdan ciddi bir problem olarak görülmesinin kelamcılar açısından önemine işaret ettik. Birinci Bölüm'de, kötülüğü genel olarak değerlendirdik. Burada, antiteistlerin tezlerinin en kısa ve genel anlamıyla, kötülüğün varlığıyla iyicil ve kadir-i mutlak bir Tanrının varlığı arasında çelişki bulunduğu iddiasına dayandığını, testlerin ise, buna, kötülüğün ontolojik bir gerçekliğinin bulunmadığı, kötülüğün sadece iyiliğin eksikliğinden ibaret olduğu, Tanrının, mümkün olan dünyaların en iyisini yarattığı ve nihayet, kötülüğün özgürce yaşanan bir dünyada kaçınılmaz olduğu gibi antitezlerle karşılık verdiğini gördük. İkinci Bölüm'de“Metafizikî (Tabiî) Kötülük”problemini İslam Kelamı açısından değerlendirdik. Bu konuyu incelerken, İslam kelamcılarının, Allah'ın hikmetli ve adil olup olmadığını değil, kötülüklerin ilahî irade ve kudretle ilintilendirilmesinin ilahî adalet ve hikmete zarar verip ermediğini tartışlıklarına ve onlar arasındaki bütün ihtilafların. bunun izahına ilişkin bakış açılarının farklılığından kaynaklandığına şahit olduk. Üçüncü Bölüm'de ise,“Ahlakî Kötülük Problemi”ni ele aldık ve bu esnada Mu 't ezile ve Zeydiyye hariç insan fiillerinin sürekli olarak ilahî ilim, irade ve kudretle ilintilendirildiğini, dolayısıyla insanın özgürlüğü ve sorumluluğu sorununun çıkmaza sokulduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Özdemir, Metin,“The problem of Evil in The Islamic Theology”(Ph.d thesis) Supervised by, Prof Dr. M. Sait Yazıcıoğlü, 287+VI pages. My dissertation consists of third chapters excluding the introduction. In the introduction I've pointed to the importance for the theologians that the evil is a big problem, because of the evil is being accepted as a metaphysical problem by anti-theists, with the hypothesis that there is a contradiction between the existence of God and the existence of evil. In the first chapter, I've studied the evil generally. Here, I've realised that the thesis of anti-theists, shortly and in a general meaning, had based on the assertion that there is a contradiction between the existence of a benevolent and almighty God and the existence of evil, on the other hand, the theists had opposed it with like these antithesis; there isn't a ontological reality of evil and the evil is the deficiency of good and God had created the most perfect world from among the worlds which is possible and finally, the evil is unavoidable in the world where is lived freely. In the second chapter, I've tackled the Problem of the Metaphysical (natural) Evil in the Islamic Theology. While I was analysing the metaphysical evil, I've realised that the Islamic theologians hadn't dealed with whether God had had wisdom and just, but whether the connection of evils with the divine will and power is damaging the divine just and wisdom or not and all differences among them had arisen from the different point of view about the explanation of it. In the third chapter, I've tackled the Moral Evil. I've realised during this section that the acts of human had been continuously connected with the divine will and the divine power by the Islamic theologians excepting the Mu'tazilites and the Zaydians, consequently, the problem of human freedom and responsibility had been brought to a deadlock. BOKtiiaitTKSTW HEME!