Türkiye'de yükseköğretimde felsefe eğitimi -Tarihsel gelişim ve lisans eğitiminin bir incelemesi-
Teaching of philosophy in Turkey's higher education -A study on its past and present at licence level-
  1. Tez No: 72507
  2. Yazar: OSMAN KAFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BİLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
oz Bu çalışmada, Türkiye'de Tanzimattan bu yana ve özellikle Cumhuriyet döneminin yükseköğretimde felsefe lisans eğitiminin, tarihsel gelişimi, önemli yönleri ve bu eğitimle ilişkili felsefe eğilimlerinin bir tablosu ortaya konulmaktadır. Çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Kültür tarihi yönteminin kullanıldığı birinci kısımda, ilk olarak İslâm medeniyetinde -ve Osmanlılarda-felsefenin yeri ve konumu sorunu, özellikle medreseler açısından tarihsel gelişim seyri içinde tartışılmaktadır. Daha sonra, batılılaşma süreci ile birlikte Osmanlıların Batıyı algılama tarzında, bilim ve eğitim anlayışında meydana gelen değişmelerin etkisiyle Batı felsefenin girişi ve yükseköğretimde felsefe eğitiminin gelişme süreci, Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri çerçevesinde irdelenmektedir. Cumhuriyet döneminde özellikle, Ankara'daki üniversitelerin (Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi) felsefe bölümlerindeki lisans eğitiminin tarihsel gelişimine odaklaşılmaktadır. Tarihsel tablo ortaya konulduktan sonra, ikinci kısımda yedi üniversitenin (Ankara, Atatürk, Ege, Gazi, Hacettepe, ODTÜ, İstanbul) felsefe bölümlerinde yapılan lisans eğitiminin çeşitli boyudan empirik yöntemle araştırılmıştır. Böylece varolan durum ve olması gereken boyutlarında mevcut felsefe lisans eğitiminin çeşitli değişkenleri ve sorunları belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, batılılaşma süreci ile felsefesinin Türkiye'ye girişinde ve gelişimi arasında önemli ilişkiler olduğu; yükseköğretimde felsefe eğitiminin kültürel ve siyasal değişmelere bağlı olarak çeşitli boyutlar kazandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öte yandan öğretim üyelerinin öğrenim ve yetişme özelliklerine bağlı olarak felsefe bölümlerinde ortaya çıkan felsefe anlayışı ve felsefe eğitimi eğilimlerinin eğitimle öğrencilere benimsetilmekte genellikle başarılı olunduğu saptanmıştır. Bununla birlikte felsefe bölümlerinde felsefe eğitiminden beklenilen amaçlara, yapılan öğretimle, istenilen düzeyde ulaşılamadığı sonucuna varılmıştır. 441
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the historical development, its distinctive properties and philosophical tendencies in the license in higher education from the Tanzimat to the nowadays is examined. The study is composed of two parts. In the first part, the method of cultural history is adopted. It is argued firstly in this part the issue of what the place and position of philosophy with regard to its historical progress especially within the tradition Medrese within the period of Ottoman Empire in Islamic civilization. Together with the process of Westernization, instruction of philosophy in higher education for the periods of Tanzimat, Young Turks and Republic is also maintained in this part. Argumentation about three university namely Ankara University, Hacettepe University and METU in the next chapter. In the second part of the study, the method of survey is employed. In this part, the different aspects of the license of Phil, within seven university (Ankara, Atatürk, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, METU) are researched. As a result this examination, several variables and problems of the existing instruction of Phil, within the actual and ideal dimensions are determined. It is concluded in this study, that the entrance and the development of Phil, into Turkey are not independent from the process of Westernization. Similarly, instruction of Phil, in higher education depends on cultural and political changes. It is also extracted that the prevailing instruction of Phil, is insufficient in order to arrive that expected aims. 442