Hiperrealizmde yaratıcılık bağlamında artistik anatomi çözümlemeleri
Artistic anatomy analysis in the context of creativity in hyperrealism
  1. Tez No: 725063
  2. Yazar: NEZAFET AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; Araştırmanın problemi, amacı, önemi, sayıltılar (varsayımlar), sınırlılıklar ve araştırma yöntemi çalışmamızın genel yapısını oluşturmaktadır. Kaynaklardan yararlanılarak hiperrealizm, fotogerçekçilik, yaratıcılık, sanat, anatomi, artistik anatomi gibi tanımlamalara yer verilmiştir. Bir tanım olarak“hiperrealite”gerçekliği, her şeyden önce teknolojik bağlamda ileri postmodern toplumlarda, gerçekliğin benzetilerek ayırt etme fark edebilme yetisinin istenilen nitelikte olmaması ile ilgilidir. Hiperrealite, hakikatte var olan ve kurgunun birbiriyle hiçbir eksiği olmayacak bir biçimde harmanlanarak, birinin bittiği ve diğerinin başlamış olduğu yer arasında net bir ayrım olmaksızın bir durum olarak görülmektedir. Hiperrealizm, resim sanatında ise oldukça yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı birebir aynısı olacak şekilde, resim ve heykel alanında eserler üretebilmek adına ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Hiperrealizmde, ortaya çıkan eserlerin yaratılmasında kullanılmış olan tekniklerle fotorealizmin bir başka boyutu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, kavram olarak hiperrealizm sanat akımı, hiperrealizmin gelişim süreci ele alınmıştır. Hiperrealist tavırları benimseyen heykeltıraşlar, yabancı ressamlar ve Türk ressamlar olarak ele alınmıştır. Bu sanat akımın temsili sanatçılarını eserleriyle birlikte inceleyerek örnekler ile desteklenmiştir. Yaratıcılığın gelişmesinde önem teşkil eden resmin etkisi göz ardı edilemez.“Hiperrealizmde Yaratıcılık Bağlamında Artistik Anatomi Çözümlemeleri”başlıklı tez çalışmasında, sanatçıların eserleri üzerinde durulmuştur. Ardından Türk sanatçılarımızdan hiperrealist üslupla resim sanatında yer alan sanatçılar ile fotoğrafı çalışmalarında bir araç olarak kullanan Türk sanatçıların eserlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It's about the problem of the research, its purpose, its demonstrations, the assumptions, the survivals, and the general conditions of our work. By making use of the sources, fields such as photorealism, imagination, art, anatomy, artistic anatomy are included. Its reality as a definition is, above all, less than the expectations of its ability, which can be distinguished by analogy in educationally forward-looking postmodern societies. Hyperreality is seen as a case in point, an exemplary blend of a situation that actually exists and is without being targeted, a clear distinction between where the word ends and the other is. Hyperrealism will be digitally identical in one place, and works in paintings and sculptures will be a producible painting. In hyperrealism, photoreal is considered another, with the techniques used in terms of production. In this study, hyperrealism as a concept and the development process of hyperrealism were discussed. Sculptors adopting hyperrealist attitudes were treated as foreign painters and Turkish painters. It has been supported by examples by examining the representative artists of this art. The effect of the painting, which is considered important in the development of creativity, cannot be ignored.“Artistic Anatomy in the Context of Creativity in Hyperrealism”is the clear design of the products and solutions studied. The practices of Turkish artists, who used it as a tool in the tools working with hyperrealist artists from the next Turkish artists, are included.