Hiperrealizmde Trompe L'oeil tekniği ve seramik sanatında yansımaları
Trompe L'oeil techni̇ques in hyperrealism and its reflections in cerami̇c art
  1. Tez No: 646648
  2. Yazar: İHSAN KENDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS MÜJDE GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kültür tarihi boyunca yapıla gelmiş estetik kaygı taşıyan sanatsal uygulamalar izlendiğinde, farklı amaçlar güdülerek üretilmiş yapıtlar ile karşılaşılır. Temelinde var olan figürün taklidianlayışı ile ele alınan bu yapıtlar, uzun bir süre boyunca sadece heykel sanatında izlenir. Rönesans Dönemi ile diğer disiplinlerde de etkisini göstermeye başlayan“aşırı gerçeklik”, 18. yüzyılda fotoğraf makinesinin keşfi ve gelişim süreci ile bambaşka bir boyut kazanmaya başlar. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren özellikle resim sanatında ciddi şekildeetkisini göstermeye başlayarak sanatçılar tarafından üretimlerinde yardımcı araç olarak kullanılır. Teknoloji ile beraber oluşan karşılıklı gelişim süreci, özellikle20. yüzyılın başlarındanitibaren sanatın niteliği ve niceliği açısından büyük gelişimleri beraberinde getirir.“Post-Modernizm”ve“Pop Art”ile hız kazanan bu dönemdeaşırı gerçekliğin de temelleriatılmıştır. Fotoğraf ile birlikte çevremize nasıl bakmamız gerektiğine dair yeni ve farklı öğretiler barındıran bu alan, her disiplinde olduğu gibi seramik sanatında da kendini göstermiştir. Bu doğrultuda seramik malzemenin karakteristik özellikleri ve çalışma teknikleri detaylı şekilde çözümlenerek geleneksel seramik anlayışının dışına çıkılmış, böylelikle heykelleşen ve kısa zaman içinde süper obje niteliği taşıyan“TrompeL'Oeil”olarak adlandırılan eserler üretilerekbir akım haline dönüşmüştür. Malzeme, algı, gerçeklik ve simülasyon kapsamında, TrompeL'oeil tekniği, birçok sanat disiplininde halen gündemini koruyan bir akım olarak varlığını sürdürmektedir. Araştırmanın amacı, hiperrealizm akımının tarihsel sürecinin incelenmesi ve seramik eserlerin örnekler eşliğinde ortaya koyulmasıdır.
Özet (Çeviri)
When the artistic practices that have aesthetic concern throughout the history of culture are followed, the works produced for different purposes are encountered. These artworks, which are dealt with the understanding of imitation of the existing figure, are only seen in the art of sculpture for a long time.“Extreme reality”, which started to show its influence in the Renaissance Period in other disciplines, began to gain a completely different dimension with the discovery and development process of the camera in the 18th century. It is used as an auxiliary tool in the production of the artists starting from the second half of the 19th century, especially in painting art. The mutual development process that occurs with technology brings great developments in terms of the quality and quantity of art, especially from the beginning of the 20th century. In this period, which gained speed with“Post-Modernism”and“Pop Art”, the foundations of extreme reality were laid. This field, which contains new and different teachings on how to look around our environment with photography, has shown itself in the art of ceramics as in every discipline. Accordingly, the characteristic features and working techniques of ceramic material have been analyzed in detail, and the traditional understanding of ceramics has been taken out, so that the works called“Trompe L'Oeil”which have been sculpted and have the characteristics of a super object have become a current. Within the scope of material, perception, reality and simulation, the Trompe L'oeil technique still exists as a trend that maintains its agenda in many art disciplines. The aim of the research is to examine the historical process of the hyperrealism movement and to reveal the ceramic artworks with examples.