Örgüt kültürü, bilgi paylaşımı, açık inovasyon ve firma performansı ilişkisi
Organization culture, information sharing, open innovation and firm performance
- Tez No: 725067
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Firmaların varlıklarını hızla gelişen ve değişen günümüz şartlarında rakipleri ile rekabet edebilmeleri, varlıklarını ve faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için inovasyon yapabilme kabiliyetlerine sahip olmaları gereklidir. İşletmeler, kendi kaynakları sınırlı olduğundan inovasyon yapılabilmek için çalışanların sahip oldukları bilginin yanında dış bilgi kaynaklarına da ihtiyaç duyarlar. Firma bünyesinde bu safhada açık inovasyon kavramı önem kazanmaktadır. Açık inovasyon faaliyetlerinin yürütülebilmesi için örgütsel yapının özelliklerinin bilinmesi gereklidir. İşletmelerde var olan örgüt yapısının bilgi paylaşımına uyumlu olması ve bilgi paylaşımının desteklenmesi, açık inovasyon sürecini hızlandırırken firma performansına da ciddi katkılar sağlar. Bu çalışmanın amacı örgüt kültürü, bilgi paylaşımı, açık inovasyon ve firma performansı ilişkisini incelemektir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılarak İstanbul ve Gebze'de faaliyette bulunan imalat sanayinden 172 adet anket toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek örgüt kültürünün ve bilgi paylaşımının firma performansı üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca açık inovasyonun örgüt kültürü, bilgi paylaşımı ve firma performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkileri olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu da firmaların performanslarını artırmak için açık inovasyona yönelme gerekliliğini ifade ederken, bunun için de örgüt kültürünü bu yönde geliştirmeleri ve bilgi paylaşımına önem vermeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, companies must have the capability to innovate themselves to continue its presence in the market, to compete with their rivals and to adopt themselves to different circumstances. As their own resources are limited, companies need some outer knowledge in addition to knowledge of their own staff for innovation. The importance of the notion called open innovation emerges at this point. In order to carry out activities related to open innovation, organizational structure and its characteristics should be known. The endorsement of knowledge sharing and its compatibility with the organizational structure contribute to the process of open innovation and also boost company's performance. The aim of this study is to investigate the impacts of organization culture, knowledge sharing and open innovation on the company performance. Survey was chosen as data gathering method. A survey was conducted with the involvement of 172 personnel from industrial facilities located in İstanbul and Gebze. In the light of the analysis carried out thanks to the data gathered from the survey mentioned before, it was determined that organization culture and knowledge sharing have a positive impact on the performance of a company. Furthermore, it can be determined that open innovation has a positive effect on the knowledge sharing and performance of the company, too. This proves the necessity of shifting towards the open innovation for companies as well as to progress the organization culture and to put emphasis on information sharing accordingly in order to boost their performance.