Mülteci kadınlarda duygu düzenleme ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
The relationship between emotion regulation and psychological resilience in refugee women
- Tez No: 725069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma mülteci kadınlarda duygu düzenleme ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Samsun ilinde ikamet eden 136 Suriyeli mülteci kadın oluşturmaktadır. Bu araştırmada katılımcıların duygu düzenleme düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek amacıyla Duygu Düzenleme Ölçeği, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi işlemlerinde SPSS 25 istatistik programı kullanılmıştır. Mülteci kadınların medeni durumu, çalışma durumu, kendini bir yere ait hissetme durumu, kendini bir kişiye ait hissetme durumu, kendini bir topluma ait hissetme durumu, kendini içinde doğduğu kültüre bağlı hissetme durumu, kendini iyi ve kötü yönleri ile sevme durumu, dini inanca sahip olma durumu ve kendini fiziksel anlamda güvende hissetme durumuna göre psikolojik sağlamlık puanlarında anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemek amacıyla bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Mülteci kadınların eğitim düzeyine ve ekonomik durumuna göre psikolojik sağlamlık toplam puan ortalamalarındaki farklılıklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) aracığıyla incelenmiştir. Mülteci kadınlarda bilişsel değerlendirme ve duygusal baskılama duygu düzenleme stratejisinin psikolojik sağlamlıkla ilişkisi hiyerarşik regresyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda mülteci kadınların medeni durumu, çalışma durumu, kendini bir kişiye ve topluma ait hissetme ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunmazken, eğitim düzeyi, ekonomik düzey, kendini bir yere ait hissetme, kendi kültürüne ait hissetme, kendini iyi ve kötü yönleriyle sevme, dini inanca sahip olma, kendini fiziksel anlamda güvende hissetme ve duygu düzenleme stratejileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Psikolojik sağlamlık düzeyleriyle ilişkili sosyo-demografik değişkenler kontrol edildiğinde, bilişsel değerlendirme duygu düzenleme stratejisini sıklıkla kullanan Suriyeli mülteci kadınların psikolojik sağlamlık düzeylerinin de yüksek olduğu ve Suriyeli mülteci kadınlarda psikolojik sağlamlığın en önemli yordayıcısının bilişsel değerlendirme duygu düzenleme stratejisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between emotion regulation and resilience in refugee women. The study group of the research consists of 136 Syrian refugee women residing in Samsun. In this study, Emotion Regulation Scale, Connor-Davidson Resilience Scale and Personal Information Form were used to measure the emotion regulation and resilience levels of the participants. SPSS 25 statistical program was used in the analysis and evaluation of the data. Independent samples t-test was used in order to examine whether there is a significant difference in psychological resilience scores according to refugee women's marital status, employment status, place attachement, belonging to a person, belonging to community, commitment to culture, self-love, religious belief and physical security. Differences in the mean scores of psychological resilience according to the education level and economic status of refugee women were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA). The relationship between cognitive reappraisal and expressive suppression emotion regulation strategy and psychological resilience in refugee women was examined through hierarchical regression analysis. The results of the study demonstrated that there was no significant difference between psychological resilience levels and marital status, employment status and belonging to a person or to a community. However a significant difference was found between psychological resilience levels of refugee women and education level, economic status, place-attachment, commitment to culture, self-love, religious belief, physical security and emotion regulation. When the socio-demographic variables related to resilience levels were controlled, it was determined that the psychological resilience levels of Syrian refugee women who frequently use the cognitive reappraisal emotion regulation strategy were higher and that the cognitive reappraisal emotion regulation strategy was the most important predictor of psychological resilience in Syrian refugee women.