Monosodyum glutamat ile oluşturulan karaciğer hasarında ferulik asitin iyileştirici etkisi
The Healing Effect Of Ferulic Acid In Monosodium Glutamate-Induced Liver Damage
- Tez No: 873924
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada monosodyum glutamat (MSG) ile indüklenen deneysel karaciğer hasarında antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen ferulik asitin (FA) tedavi edici etkisi araştırılmıştır. Çalışmada Wistar albino erkek sıçanlardan oluşan 5 deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubundaki sıçanlara 38 gün boyunca 1ml distile su, DMSO+FA grubundaki sıçanlara ise 28 gün boyunca 1ml DMSO ve deneyin son 10 gününde ise FA (25mg/kg) gavaj ile uygulandı. MSG grubundaki sıçanlara gavaj ile 28 gün boyunca 600 mg/kg MSG verildi. MSG+DMSO grubundaki sıçanlara ise, gavaj ile 28 gün boyunca 600mg/kg MSG ve deneyin son 10 günü 1 ml DMSO verildi. MSG+FA grubundaki sıçanlara 600 mg/kg MSG 28 gün boyunca gavaj yöntemi ile verilmiş olup, deneyin son 10 günü 25 mg/kg FA verildi. Deney sonunda alınan karaciğer doku örnekleri histokimya, immünhistokimya, geçirimli elektron mikroskopik ve biyokimyasal analizler (Malondialdehit, glutatyon, süperoksit dismutaz, toplam antioksidan kapasite, toplam oksidan kapasite, oksidatif stres indeksi, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, alkali fosfataz ve total bilirubin) için hazırlandı. Doku örneklerine eNOS immünhistokimyası uygulandı. MSG ve MSG+DMSO grubunda hepatosit sitoplazmasında steatoz ve glikojen içeriğinde azalma, sinüzoidlerde dilatasyon, parankimada lökosit infiltrasyonu, bağ dokusu artışı ve eNOS ekspresyonunda azalma görüldü. MSG+FA grubunda normale yakın morfoloji ve eNOS expresyonu gözlemlendi. MSG ve MSG+DMSO gruplarında biyokimyasal parametrelerde kontrol grubuna kıyasla bozulmalar izlenirken, MSG+FA grubunda ise tüm bu değerlerde iyileşme izlendi. ALT, AST ve TBLB seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Bu çalışmada, karaciğer dokusunda MSG ile oluşturulan deneysel karaciğer hasarında FA'in oksidatif hasarı engelleyerek iyileştirici etki oluşturduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the therapeutic effect of ferulic acid (FA), known to have antioxidant properties, on monosodium glutamate (MSG)-induced experimental liver injury was investigated. Five experimental groups consisting of Wistar albino male rats were formed. Control group was given orally 1ml distilled water for 38 days; DMSO+FA group: 1ml DMSO for 28 days, then FA (25mg/kg) administration orally on the last 10 days of the experiment; MSG group: 600 mg/kg MSG orally for 28 days; MSG+DMSO group: 600 mg/kg MSG by gavage for 28 days and 1 ml DMSO on the last 10 days of the experiment; MSG+FA group: 600 mg/kg MSG by gavage for 28 days, then 25 mg/kg FA on the last 10 days of the experiment. Liver tissue samples were processed for histochemistry, transmission electron microscopy. eNOS immunohistochemistry and biochemical analysis (malondialdehyde, glutathione, superoxide dismutase, total antioxidant capacity, total oxidant capacity, oxidative stress index levels, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, alkaline phosphatase and total bilirubin levels). In MSG and MSG+DMSO groups, steatosis and decreased glycogen content in the hepatocyte cytoplasm, dilatation in sinusoids, parenchymal increase in connective tissue, leukocyte infiltration and decreased level of eNOS expression were observed. All of these parameters were nearly normal with an adequte level of eNOS expression in MSG+FA group. Deteriorated biochemical parameters in MSG and MSG+DMSO groups were improved in MSG+FA group. No statistically significant difference was observed in ALT, AST and TBLB levels. It was concluded that FA has a healing effect by preventing oxidative damage in experimental liver damage induced by MSG.