Monosodyum glutamat ile oluşturulan karaciğer hasarında aposininin iyileştirici etkisi
The healing effect of apocynin in monosodium glutamate- induced liver damage
  1. Tez No: 715192
  2. Yazar: BEGÜM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ARBAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AÇIKEL ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Monosodyum Glutamat ile Oluşturulan Karaciğer Hasarında Aposininin İyileştirici Etkisi Bu çalışmada monosodyum glutamatın (MSG) karaciğer dokusu üzerindeki harabiyet oluşturucu etkisi ve aposininin (APO) karaciğer dokusu üzerindeki iyileştirici etkisinin histokimyasal, immünohistokimyasal, geçirimli elektron mikroskopik ve biyokimyasal düzeyde incelenmesi amaçlandı. Bu çalışmada, Sprague Dawley cinsi erkek sıçanlar 4 farklı gruba (Kontrol, APO, MSG, MSG+APO) ayrıldı. Sıçanlara 28 gün boyunca 120 mg/kg MSG ve deneyin son 5 günü 25 mg/kg APO gavaj ile uygulandı. Deney sonunda sakrifiye edilen sıçanlardan alınan karaciğer doku örneklerinin morfolojisi, histokimyasal, immünohistokimyasal ve ultrastrüktürel yöntemlerle, doku MDA, GSH, SOD ve MPO kriterleri ve serum ALT, AST, ALP, albümin ve total bilirubin seviyeleri biyokimyasal yöntemlerle belirlendi. Kontrol ve APO grubunda normal karaciğer morfolojisi ve biyokimyasal parametreler normal düzeyde izlendi. MSG grubunda, hepatositlerde steatosisi yansıtır vakuolizasyon, piknotik nükleus, parenkimada lökosit infiltrasyonu ve bağ dokusunda artış görülürken hepatosit sitoplazmasında glikojen içeriğinde azalma görüldü. Bu grupta TUNEL-pozitif hücre sayısının ve NOX-2 immünreaksiyonunun arttığı gözlendi. MSG grubunda ALT, AST, ALP, total bilirubin, MDA ve MPO seviyeleri artarken, albümin, GSH ve SOD seviyelerinin azaldığı gözlendi. MSG+APO grubunda APO'nun iyileştirici etkisi karaciğer dokusunda mikroskopik ve biyokimyasal parametrelerde Kontrol grubundakine yakın değerler eşliğinde gözlendi. Bu çalışmada, MSG'nin etkisi ile oluşan karaciğer hasarına karşı APO'nun oksidatif hasarı ve apoptozu inhibe ederek, karaciğer dokusunu iyileştirici etki gösterdiği sonucuna ulaşıldı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the degenerative effect of monosodium glutamate (MSG) and healing effect of apocynin (APO) in the liver tissue at histochemical, immunohistochemical, transmission electron microscopical and biochemical levels. In this study, Sprague Dawley male rats were divided into 4 groups (Control, APO, MSG and MSG+APO). The rats were administered 120 mg/kg MSG for 28 days and 25 mg/kg APO at the last 5 days of the experiment by gavage. At the end of the experiment, morphology of liver tissue samples taken from sacrificed rats were determined by histochemical, immunohistochemical and ultrastructural methods, tissue MDA, GSH, SOD and MPO criteria and serum ALT, AST, ALP, albumin and total bilirubin levels were determined by biochemical methods. Liver morphology and biochemical parameters were normal in Control and APO groups. Hepatocytic vacuolization, reflecting the steatosis, and pyknotic nucleus, leukocyte infiltration and mild degree of fibrosis in the parenchyma were detected in MSG groups with a decreased glycogen content in hepatocytes. The number of TUNEL-positive cells and NOX-2 immunoreaction were increased in this group. ALT, AST, ALP, total bilirubin, MDA, MPO levels were increased and albumin, GSH and SOD were decreased in MSG group. Based on the microscopical and biochemical data of MSG+APO group, APO exerted a healing effect against harmful effect of MSG. In this study, we conclude that APO has a healing effect on liver tissue by inhibiting oxidative damage and apoptosis against MSG-induced liver damage.