Asur ticaret kolonileri çağında ulaşım ve haberleşme
Traveling and communication at the assyrian trade colonies period
- Tez No: 207301
- Danışmanlar: PROF.DR. SEBAHATTİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
En eski çaglardan beri yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle çesitli kavimlerin ilgi odagı haline gelen Anadolu, Asur Ticaret Koloni Çagı'nda Asurlu tüccarların cazibe merkezi haline gelmistir. Asurlu tüccarlar M.Ö. II. binyılın baslarında ticari faaliyetlerini gerçeklestirmek için Anadolu'da karum ve wabartum adı verilen ticaret merkezleri kurmuslardır. Asurlu tüccarların Anadolu ve Mezopotamya arasında olusturdukları ticaret agı sistemli bir sekilde ulasım ve tasımacılık faaliyetlerini de beraberinde getirmistir. Anadolu ve Mezopotamya arasında yapılan ticari faaliyetler sonucunda, Asurlu tüccarlar ile Anadolu'nun yerli halkı arasında gelisen çesitli münasebetlerde, Anadolu ve Mezopotamya arasında haber tasıyan habercilerin önemi büyüktür. ki bölümden olusan tezimizin ilk bölümünde Asur Ticaret Kolonileri Çagı'nda yapılan ulasım ve tasımacılık faaliyetleri ele alınmıstır. kinci kısımda, bu dönemdeki haberlesme faaliyetleri incelenmistir. Haberlesme araçları olan kil tabletler ve habercilerden bahsedilmis, haberlesme faaliyetleri, iktisadi, idari, hukuki ve aile haberlesmeleri olmak üzere sınıflandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Anatolia where was been the center of attention of different tribes since the oldest times because of its underground and aboveground richness, at the Assyrian Trade Colonies Period had been the center of affinity for Assyrian traders. To implement their trade business, Assyrian traders in early BC 2000s, built trade centers in Anatolia named karum and wabartum. Trade network that Assyrian traders developed between Anatolia and Mesopotamia has brought transportation and traveling business in a systematic way. Traders used various kinds of routes to ease the traveling .As a result of trade business handled between Anatolia and Mesopotamia and the kinds of intercourses between the Assyrian traders and Anatolia inhabitants, the impotance of messengers who used to carry messages between Anatolia and Mesopotamia, have been great. On the first part of our two parted thesis, traveling and transportation businesses done in Anatolia and Mesopotamia have been investigated. On the second part, the communication actions of this period were investigated. Clay tabloids which communication devices and messengers were talked about, communication actions were classified as economical administrative, juridical and family communications.