Asur Ticaret Kolonileri Devrinde (M.Ö. 1975-1725) Durhumit Krallığı
The Durhumit Kingdom in the Asur Trade Colony (B. C. 1975-1725)
- Tez No: 296069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anadolu'da yazılı devirler, ?Asur Ticaret Kolonileri Çağı? (M.Ö. 1975?1725) adı verilen dönem itibariyle başlamıştır. Anadolu'da ilk yazılı vesikalar Kayseri yakınlarındaki Kültepe'de (Kani?) bulunmuştur. Asur çivi yazısı ile yazılmış olan ve çoğunluğu Kültepe Höyüğünde ele geçen bu tabletlerde Anadolu'nun sosyal, siyasi, iktisadi ve bir ölçüde de hukuki durumu hakkında aydınlatıcı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında bu çağda Anadolu'da varlığından haberdar olduğumuz pek çok krallıktan birisi de Durhumit Krallığıdır. Kani? K?rumu'nda yapılan kazılarda ortaya çıkan binlerce çivi yazılı belge sayesinde bu Krallıkların siyasi, sosyal ve kültürel tarihini öğrenmiş bulunuyoruz. Durhumit Krallığı'nın İ.Ö. II. bin yılın yarısında siyasi konumunu, uluslararası ticaretteki yerini ve önemini vurgulamak tezimizin konusu olmuştur. Gerek Kültepe ve gerekse Boğazköy tabletlerinde geçen Durhumit şehrinin yerinin tayini konusunda şu ana kadar yapılan çalışmaları da göz önüne alarak çalışmamız sürdürülmüştür.Durhumit Şehri Asur-Kani? arasındaki bu ticaret ağında çok önemli bir konuma sahipti. Dolayısıyla Anadolu'da sayıları kırkı bulan Asur ticaret kolonilerinden biri de Durhumit'te kurulmuştur. Durhumit şehrini önemli kılan bir diğer unsur ise bölgede bulunan bakır madenleri ve bakırın bu şehirde damıtılmasıydı.Koloniler Çağı'nda Anadolu ve Mezopotamya arasındaki ticari, kültürel, dini ve sosyal ilişkiler gelişmiştir. Bu tezimizde söz konusu ilişkilerin boyutlarını araştırmış olacağız. Çalışmamızda arşiv araştırması yapılmak suretiyle Boğazköy, Kültepe ve Alişar'da bulunan çivi yazılı tabletlerin okunmuş olanlarından yararlanılmış, bundan başka kaynak taraması da yapılarak araştırmacıların ortaya koydukları bilgilerden ve diğer belgelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The written age in Anatolia started since the era named ?The Trade Colonial Period? (BC 1975-1725). The first written documents in Anatolia were found in Kültepe (Kani?) nearby Kayseri. There is enlightening information about the social, political, economical and to some extent the legal status in these tablets which were written in cuneiform writing and most of which were found in Kültepe Mound. In the light of this information, during this age one of the various kingdoms, whose existence we knowof, is the Durhumit Kingdom. Thanks to the cuneiform document found in the excavations in Kani? K?rum we learn about the political, social and cultural history of these kingdoms. The topic of this thesis is to emphasize the political status and its position and importance of international trade of the Durhumit Kingdom in the first half of the year 2000 BC. This study is about the location of the Durhumit city mentioned in the Kültepe and Boğazköy tablets as regards to the studies done until now.The city Durhumit, between Asur-Kani?, was of an important status in this trade network. Therefore, one of the approximately 40 trade colonies in Anatolia were set up in Durhumit. Another factor which makes the city Durhumit important was the copper mines found and the distillation of the copper in this city.During the colony period commercial, cultural, religious and social relations were advanced. This research will deal with the extent of the so-called relationship. In this study by doing archive research the deciphered cuneiform writings found in Boğazköy, Kültepe and Alişar have been made use of, and furthermore, by also doing source research information put forth by researchers and other documents have been made use of.