Looking Backward 2000-1887, Men Like Gods ve Brave New World: Ütopya, karşı ütopya, ve marksist eleştiri
Looking backward 2000-1887, Men Like Gods and Brave New World: Utopia, anti-utopia and marxist criticism
  1. Tez No: 72514
  2. Yazar: ÖZGE TORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmanın giriş bölümünde bir güç olarak var olan“umut”olgusu açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca, bu gücün dönemindeki problemler ile birlikte ütopyayı nasıl kaçınılmaz kıldığı anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde modern ütopyaların yazılmalarında etkili olan endüstriyel, sosyo-ekonomik ve felsefî gelişmeler anlatılmıştır. Bu gelişmeler, ana çizgileriyle şu sırada ele alınmıştır:“Darwinizm”,“Sosyal Darwinizm”,“Natüralizm”,“Sanayi Devrimi”,“Sosyalizm”,“Marksizm”,“Ütopya”,“Karşı Ütopya”ve“Bilimkurgu”. İkinci bölümde Looking Backward 2000-1887, Men Like Gods ve Brave New World romanları üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bu romanlar şu başlıklar altında incelenmiştir:“Birey, Toplum ve Ütopyayı Arayış”,“Ütopyada Aile ve Evlilik”,“Ütopyada Eğitim ve Yönetim”,“Ütopya'da Din”,“Ütopyalarda Sanat, Dil, Tarih ve Edebiyat”,“Ütopyalarda Bilim ve Teknoloji”ve“Ütopyada Toplumsal Uzlaşma”. Üçüncü Bölümde her üç romanın temelinde yatan sosyo-ekonomik eşitlik ilkesinden yola çıkılarak, Marksizm ve Marksist Eleştiri Modelleri kısaca anlatılmıştır. Her üç roman, bu ilkeye ve modellere bağlı olarak ana çizgileriyle incelenmiştir. Sonuç bölümünde“Marksist Evrim Teorisi”ve bireyin isteklerindeki değişmeler arasında bir bağ kurulmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, ütopyanın neden ulaşılamayacak bir ideal olduğunu ve bireyin neden sürekli bir karşı ütopya ortamında yaşamak zorunda kaldığım açıklamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The introduction of this work explains the concept of“hope”which is the existing power in the self. This part also tries to explain how“utopia”becomes unavoidable when this power coexists with the problems of the age. Part I gives a background information about the industrial, socio-economic and philosophical developments which influenced the writings of modern Utopias. These developments are briefly explained in this order:“Darwinism”,“Social Darwinism”,“Naturalism”,“Industrial Revolution”,“Socialism”,“Marxism”,“Utopia”,“Anti-Utopia”and“Science Fiction”. Part II focuses and comments on Looking Backward 2000-1887, Men Like Gods and Brave New World. These novels are analysed under these headings:“Individual, Society and the Search for Utopia”,“Family and Marriage in Utopia”,“Education and Government in Utopia”,“Religion in Utopia”,“Art, Language, History and Literature in Utopia”,“Science and Technology in Utopia”and“Social Agreement in Utopia”. Part III establishes the general features of Marxism and Marxist Literary Approaches, due to the fact that all three novels are built on economic equality principle. These novels are analysed briefly according to this principle and Marxist Literary Approaches in this part. The Conclusion tries to establish a link between the“Marxist Theory of Evolution”and the change in Individual's desires. The aim of this part is to try to explain why utopia is an unreachable ideal and why an individual always has to live in an anti-utopian atmosphere.