Walter Benjamin'de estetik ve politika
Aesthetics and policy in Walter Benjamin
- Tez No: 725136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KESKİN YURDAKURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Walter Benjamin'in temel kavramlarını inceleyerek, onun estetik ve politika ilişkisine dair düşüncelerini ortaya koymayı, dönemin siyasi ve kültürel yapısı altında politikanın estetize edilişinin anlamını eleştirel biçimde ortaya koymayı amaçlar. Çalışmanın ilk bölümünde felsefe tarihinde yer alan önemli kavramların Benjamin felsefesi içerisinde konumlanış biçimleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Benjamin'in modernite, faşizm, şiddet, aura, savaş vb. kavramları nasıl ele aldığı incelenmektedir. Faşizm ile birlikte estetiğin savaş unsurları içerisinde eritilmesini eleştiren Benjamin, teknik aygıtların durdurulamaz ilerleyişinin sanat üzerindeki etkilerini de bu bağlamda tartışmaktadır. Kapitalizm ile birlikte politika modern insana estetik biçimde sunulmakta, adeta kült bir değer olarak gösterilmektedir. Yabancılaşma ve metalaşma, modern insanın ayrılamaz bir parçası haline gelmiş, dolayısıyla bu durum toplumsal yapıyı da son derece olumsuz etkilemiştir. Felsefe tarihinde estetik ve politika ilişkisinin çağdaş döneme kadar uzanışını eleştirel biçimde ele alan düşünür, bu bağlamda özellikle Kant'ın ve Alman Romantiklerinin estetik fikirlerini önemsemekte, kendine özgü fikirlerinde bu düşünürlerden etkiler göstermektedir. Son bölüme gelindiğinde ise Benjamin'in politika ve estetik düşüncelerinin önemi ile birlikte, onun felsefesinde yer alan bu husustaki eleştirel noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Walter Benjamin's basic concepts, to reveal his thoughts on the relationship between aesthetics and politics, and to critically reveal the meaning of the aestheticization of politics under the political and cultural structure of the period. In the first part of the study, the positioning of the important concepts in the history of philosophy in Benjamin's philosophy is discussed. In the second part, Benjamin's modernity, fascism, violence, aura, war etc. It examines how he handles the concepts. Criticizing the melting of aesthetics into war elements along with fascism, Benjamin also discusses the effects of the unstoppable progress of technical devices on art in this context. With capitalism, politics is presented to modern people in an aesthetic way and is shown as a cult value. Alienation and commodification have become an inseparable part of modern man, and this has adversely affected the social structure. The philosopher, who critically deals with the extension of the relationship between aesthetics and politics in the history of philosophy, to the contemporary period, in this context, especially cares about the aesthetic ideas of Kant and the German Romantics, and shows influences from these philosophers in his unique ideas. When it comes to the last part, the importance of Benjamin's political and aesthetic thoughts, as well as the critical points in his philosophy on this issue are emphasized.