Dijital pazarlamada kişiselleştirme ve sosyal medya reklamlarına karşı tutum ile satın alma davranışı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between personalization in digitalmarketing and attitude towards social media advertisements andpurchase behavior
- Tez No: 725150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada dijital pazarlamada kişiselleştirmenin ve sosyal medya reklamlarına karşı tutumun satın alma davranışı üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bunun yanında araştırma değişkenlerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelenmek de hedeflenmiştir. Çalışmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 385 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplamak maksadıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formunda demografik bilgi formu, kişiselleştirme ölçeği, güven ölçeği ve satın alma davranışı ölçeği bulunmaktadır. Toplanan veriler SPSS v.26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modelinin benimsendiği çalışma kapsamda; güvenilirlik analizi, faktör analizi, tanımlayıcı istatistiksel analizler, normallik analizi, korelasyon analizi, fark testleri ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler neticesinde kişiselleştirme ve sosyal medya reklamlarına güvenin satın alma davranışı üzerinde olumlu yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında kişiselleştirmenin eğitim seviyesine göre, güvenin ise cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the effects of personalization in digital marketing and attitude towards social media advertisements on purchasing behavior. In addition, it was aimed to examine whether the levels of research variables differ according to the demographic characteristics of the participants. The sample of the study consists of 385 participants reached by convenience sampling method. Questionnaire method was used to collect data. The questionnaire form includes demographic information form, personalization scale, trust scale and purchasing behaviour scale. The collected data were analyzed using the SPSS v26.0 program. In the scope of the study in which relational screening model was adopted; reliability analysis, factor analysis, descriptive statistical analysis, normality analysis, correlation analysis, difference tests and regression analyzes were performed. As a result of the analysis, it has been determined that personalization and trust in social media ads have positive and significant effects on purchasing behavior. In addition, it has been determined that personalization differs significantly according to education level, and trust differs significantly according to gender.